django - en to hu translation catalogue (665 entries)

en: Arabic
hu: Arab

en: Bengali
hu: Bengáli

en: Bulgarian
hu: Bolgár

en: Catalan
hu: Katalán

en: Czech
hu: Cseh

en: Welsh
hu: Walesi

en: Danish
hu: Dán

en: German
hu: Német

en: Greek
hu: Görög

en: English
hu: Angol

en: Spanish
hu: Spanyol

en: Estonian
hu: Észt

en: Argentinean Spanish
hu: Argentín spanyol

en: Basque
hu: Baszk

en: Persian
hu: Perzsa

en: Finnish
hu: Finn

en: French
hu: Francia

en: Irish
hu: Ír

en: Galician
hu: Gall

en: Hungarian
hu: Magyar

en: Hebrew
hu: Héber

en: Croatian
hu: Horvát

en: Icelandic
hu: Izlandi

en: Italian
hu: Olasz

en: Japanese
hu: Japán

en: Georgian
hu: Grúz

en: Korean
hu: Koreai

en: Latvian
hu: Lett

en: Lithuanian
hu: Litván

en: Macedonian
hu: Macedón

en: Dutch
hu: Holland

en: Norwegian
hu: Norvég

en: Polish
hu: Lengyel

en: Portugese
hu: Portugál

en: Brazilian Portuguese
hu: Brazíliai portugál

en: Romanian
hu: Román

en: Russian
hu: Orosz

en: Slovak
hu: Szlovák

en: Slovenian
hu: Szlovén

en: Serbian
hu: Szerb

en: Swedish
hu: Svéd

en: Turkish
hu: Török

en: Ukrainian
hu: Ukrán

en: Simplified Chinese
hu: Egyszerű kínai

en: Traditional Chinese
hu: Hagyományos kínai

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
hu: <h3>Szerző: %s:</h3>
    <ul>

en: All
hu: Mind

en: Any date
hu: Bármely dátum

en: Today
hu: Ma

en: Past 7 days
hu: Utolsó 7 nap

en: This month
hu: Ez a hónap

en: This year
hu: Ez az év

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: action time
hu: művelet időpontja

en: object id
hu: objektum id

en: object repr
hu: objektum repr

en: action flag
hu: művelet jelölés

en: change message
hu: üzenet módosítása

en: log entry
hu: naplóbejegyzés

en: log entries
hu: naplóbejegyzések

en: None
hu: Egyik sem

en: Changed %s.
hu: %s módosítva.

en: and
hu: és

en: Added %(name)s "%(object)s".
hu: "%(object)s" %(name)s létrehozva.

en: Changed %(list)s for %(name)s "%(object)s".
hu: "%(object)s" %(name)s tulajdonságai (%(list)s) megváltoztak.

en: Deleted %(name)s "%(object)s".
hu: "%(object)s" %(name)s törlésre került.

en: No fields changed.
hu: Egy mező sem változott.

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
hu: "%(obj)s" %(name)s sikeresen létrehozva.

en: You may edit it again below.
hu: Alább ismét szerkesztheti.

en: You may add another %s below.
hu: Alább hozzáadhat egy másikat ebből: %s.

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
hu: "%(obj)s" %(name)s sikeresen módosítva.

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
hu: "%(obj)s" %(name)s sikeresen létrehozva. Alább ismét szerkesztheted.

en: Add %s
hu: Új %s

en: Change %s
hu: %s módosítása

en: Database error
hu: Adatbázis hiba

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
hu: "%(obj)s" %(name)s sikeresen törölve.

en: Are you sure?
hu: Biztos benne?

en: Change history: %s
hu: Változások története: %s

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
hu: Írjon be egy helyes felhasználónevet és jelszót. Mindkét mező kisbetű-nagybetű érzékeny.

en: Please log in again, because your session has expired. Don't worry: Your submission has been saved.
hu: Jelentkezzen be újra, mert a munkamenete végetért. Ne aggódjon, minden beküldött adata el van mentve.

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
hu: Úgy tűnik a böngészőjében nincs engedélyezve a cookie-k fogadása. Kérem engedélyezze és töltse újra az oldalt!

en: Usernames cannot contain the '@' character.
hu: A felhasználónév nem tartalmazhat '@' karaktert.

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
hu: Az email címe nem a felhasználóneve. Próbálja inkább ezt: %s.

en: Site administration
hu: Honlap karbantartás

en: Log in
hu: Bejelentkezés

en: %s administration
hu: %s adminisztráció

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s: %(obj)s
hu: Egy vagy több %(fieldname)s a(z) %(name)s -ban: %(obj)s

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s:
hu: Egy vagy több %(fieldname)s a(z) %(name)s:

en: Date:
hu: Dátum:

en: Time:
hu: Idő:

en: Currently:
hu: Éppen:

en: Change:
hu: Változás:

en: Page not found
hu: Nincs ilyen oldal

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
hu: Sajnáljuk, de a kért oldal nem található.

en: Home
hu: Kezdőlap

en: Server error
hu: Szerverhiba

en: Server error (500)
hu: Szerverhiba (500)

en: Server Error <em>(500)</em>
hu: Szerverhiba <em>(500)</em>

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
hu: Hiba történt, melyet e-mailben jelentettünk az oldal karbantartójának. A rendszer remélhetően hamar megjavul. Köszönjük a türelmét.

en: Welcome,
hu: Üdvözlöm,

en: Documentation
hu: Dokumentáció

en: Change password
hu: Jelszó megváltoztatása

en: Log out
hu: Kijelentkezés

en: Django site admin
hu: Django honlap adminisztráció

en: Django administration
hu: Django adminisztráció

en: Add
hu: Új

en: History
hu: Történet

en: View on site
hu: Megtekintés a honlapon

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
hu[0]: Kérem javítsa az alábbi hibát.
hu[1]: Kérlem javítsa az alábbi hibákat.

en: Add %(name)s
hu: Új %(name)s

en: Filter
hu: Szűrő

en: Delete
hu: Törlés

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
hu: '%(escaped_object)s' %(object_name)s törlése a kapcsolódó objektumok törlését is eredményezi, de a hozzáférése nem engedi a következő típusú objektumok törlését:

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
hu: Biztos hogy törli a következőt: "%(escaped_object)s" (típus: %(object_name)s)? A összes további kapcsolódó elem is törlődik:

en: Yes, I'm sure
hu: Igen, biztos vagyok benne

en:  By %(filter_title)s
hu:  %(filter_title)s szerint

en: Models available in the %(name)s application.
hu: %(name)s alkalmazásban elérhető modellek.

en: Change
hu: Módosítás

en: You don't have permission to edit anything.
hu: Nincs joga szerkeszteni.

en: Recent Actions
hu: Utolsó műveletek

en: My Actions
hu: Az én műveleteim

en: None available
hu: Nincs elérhető

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
hu: Valami nem stimmel a telepített adatbázissal. Bizonyosodjon meg arról, hogy a megfelelő táblák létre lettek-e hozva, és hogy a megfelelő felhasználó tudja-e őket olvasni.

en: Username:
hu: Felhasználó:

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Date/time
hu: Dátum/idő

en: User
hu: Felhasználó

en: Action
hu: Művelet

en: DATETIME_FORMAT
hu: Y. F j., H:i

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
hu: Az objektumnak nincs változási története. Valószínűleg nem ezen a karbantartó oldalon lett rögzítve.

en: Show all
hu: Mutassa mindet

en: Go
hu: Mehet

en: 1 result | %(counter)s results
hu[0]: Egy találat.
hu[1]: %(counter)s találat.

en: %(full_result_count)s total
hu: %(full_result_count)s összesen

en: Save
hu: Mentés

en: Save as new
hu: Mentés újként

en: Save and add another
hu: Mentés és másik hozzáadása

en: Save and continue editing
hu: Mentés és a szerkesztés folytatása

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
hu: Először adjon meg egy felhasználói nevet és egy jelszót. Ezek után további módosításokat is végezhet a felhasználó adatain.

en: Username
hu: Felhasználó

en: Password
hu: Jelszó

en: Password (again)
hu: Jelszó újra

en: Enter the same password as above, for verification.
hu: Írja be a fenti jelszót ellenőrzés céljából.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
hu: Adjon meg egy új jelszót a <strong>%(username)s</strong> nevű felhasználónak.

en: Delete?
hu: Törli?

en: Bookmarklets
hu: Könyvjelzők

en: Documentation bookmarklets
hu: Dokumentum könyvjelzők

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
hu: 
    <p class="help">A könyvjelzők felvételéhez húzza a könyvjelzők linkjét az eszköztárra, vagy kattintson rájuk jobb egérgombbal és úgy adja hozzá. Ezután 
    már ki tudja választani a könyvjelzőt a honlap bármely oldaláról. A könyvjelzők között néhány oldal csak "belső" gépekről nézhető meg.
    (Kérdezze meg rendszergazdáját, hogy az Ön gépe "belső" gép-e.).</p>

en: Documentation for this page
hu: Az oldal dokumentációja

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
hu: Bármely oldalról annak a nézetnek a dokumentációjára ugrik, amely a kérdéses oldalt generálta.

en: Show object ID
hu: Az objektum ID mutatása

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
hu: Az objektum által reprezentált oldalak 'content-type' és 'unique ID' értékeit mutatja.

en: Edit this object (current window)
hu: Objektum szerkesztése (aktuális ablakban)

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
hu: Az objektumhoz tartozó oldalak adminisztrációjához ugrik.

en: Edit this object (new window)
hu: Objektum szerkesztése (új ablakban)

en: As above, but opens the admin page in a new window.
hu: Mint fentebb, de az adminisztrációs oldalt új ablakban nyitja meg.

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
hu: Köszönjük hogy egy kis időt eltöltött ma a honlapunkon.

en: Log in again
hu: Jelentkezzen be újra

en: Password change
hu: Jelszó megváltoztatása

en: Password change successful
hu: Sikeres jelszóváltoztatás

en: Your password was changed.
hu: Megváltozott a jelszava.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
hu: Írja be a régi jelszavát biztonsági okokból, majd az újat kétszer, hogy biztosan ne gépelje el.

en: Old password:
hu: Régi jelszó:

en: New password:
hu: Új jelszó:

en: Confirm password:
hu: Jelszó megerősítése:

en: Change my password
hu: Jelszavam megváltoztatása

en: Password reset
hu: Jelszó beállítása

en: Password reset complete
hu: Jelszó beállítása kész

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
hu: Jelszava beállításra került.  Most már bejelentkezhet.

en: Password reset confirmation
hu: Jelszó beállítás megerősítése

en: Enter new password
hu: Írja be az új jelszavát

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
hu: Írja be az új jelszavát kétszer, hogy megbizonyosodhassunk annak helyességéről.

en: Password reset unsuccessful
hu: Sikeres jelszó beállítás

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
hu: A jelszó beállító link érvénytelen. Ennek egyik oka az lehet, hogy már felhasználták.  Kérem igényeljen új jelszó beállítást.

en: Password reset successful
hu: Sikeres jelszótörlés

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
hu: Az információkat elküldtük e-mailben a megadott címre. Hamarosan meg kell érkeznie.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
hu: Ezt az e-mail-t azért kapta, mert jelszó beállítást kért

en: for your user account at %(site_name)s
hu: hozzáféréséhez a következő honlapon: %(site_name)s

en: Please go to the following page and choose a new password:
hu: Kérjük látogassa meg a következő oldalt, és válasszon egy új jelszót:

en: Your username, in case you've forgotten:
hu: Felhasználóneve, ha elfelejtette volna:

en: Thanks for using our site!
hu: Köszönjük, hogy használta honlapunkat!

en: The %(site_name)s team
hu: %(site_name)s csapat

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
hu: Elfelejtette a jelszavát? Írja be az e-mail címét, és küldünk egy levelet a teendőkről.

en: E-mail address:
hu: E-mail cím:

en: Reset my password
hu: Jelszavam törlése

en: All dates
hu: Minden dátum

en: Add user
hu: Felhasználó hozzáadása

en: Password changed successfully.
hu: Sikeres jelszóváltoztatás.

en: Change password: %s
hu: Jelszó megváltoztatása: %s

en: tag:
hu: címke:

en: filter:
hu: szűrő:

en: view:
hu: nézet:

en: App %r not found
hu: %r alkalmazás nem található

en: Model %(name)r not found in app %(label)r
hu: %(name)r modell nem található a következő alkalmazásban: %(label)r

en: the related `%(label)s.%(type)s` object
hu: a kapcsolódó '%(label)s.%(type)s' objektum

en: model:
hu: modell:

en: related `%(label)s.%(name)s` objects
hu: kapcsolódó '%(label)s.%(name)sí' objektumok

en: all %s
hu: minden %s

en: number of %s
hu: %s mennyisége

en: Fields on %s objects
hu: Mezők %s objektumokban

en: Integer
hu: Egész

en: Boolean (Either True or False)
hu: Logikai (True vagy False)

en: String (up to %(max_length)s)
hu: Karakterlánc (%(max_length)s hosszig)

en: Comma-separated integers
hu: Vesszővel elválasztott egészek

en: Date (without time)
hu: Dátum (idő nélkül)

en: Date (with time)
hu: Dátum (idővel)

en: Decimal number
hu: Tizes számrendszerű (decimális) szám

en: E-mail address
hu: E-mail cím

en: File path
hu: Elérési út

en: Floating point number
hu: Lebegőpontos szám

en: IP address
hu: IP cím

en: Boolean (Either True, False or None)
hu: Logikai (True, False vagy None)

en: Relation to parent model
hu: Szülőkapcsolat

en: Phone number
hu: Telefonszám

en: Text
hu: Szöveg

en: Time
hu: Idő

en: U.S. state (two uppercase letters)
hu: USA állam (két nagybetű)

en: XML text
hu: XML szöveg

en: %s does not appear to be a urlpattern object
hu: %s nem tűnik egy urlpattern objektumnak.

en: Select %s
hu: Kiválasztás %s

en: Select %s to change
hu: Válasszon ki egyet a módosításhoz (%s)

en: site
hu: honlap

en: template
hu: sablon

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
hu: %(model_name)r modell nem található a következő alkalmazásban: %(app_label)r

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
hu: a kapcsolódó '%(app_label)s.%(data_type)s' objektum

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
hu: kapcsolódó '%(app_label)s.%(object_name)s' objektumok

en: Personal info
hu: személyes információ

en: Permissions
hu: jogosultságok

en: Important dates
hu: Fontos dátumok

en: Groups
hu: Csoportok

en: Required. 30 characters or fewer. Alphanumeric characters only (letters, digits and underscores).
hu: Kötelező. Legfeljebb 30 karakter. Csak alfanumerikus karaktereket tartalmazhat (betűk, számok és aláhúzás).

en: This value must contain only letters, numbers and underscores.
hu: Az érték csak betűket, számokat és aláhúzást tartalmazhat.

en: Password confirmation
hu: Jelszó megerősítése

en: A user with that username already exists.
hu: Létezik már egy felhasználó ezzel a névvel.

en: The two password fields didn't match.
hu: A két jelszó mező tartalma nem egyezik meg.

en: This account is inactive.
hu: Ez a fiók inaktív.

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
hu: A böngészője úgy tűnik nem támogatja a cookie-kat. A cookie-k engedélyezése szükséges a bejelentkezéshez.

en: E-mail
hu: E-mail cím

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
hu: Ehhez az e-mail címhez nem tartozik felhasználói fiók. Biztos benne, hogy regisztrált?

en: Password reset on %s
hu: Jelszó beállítása: %s

en: New password
hu: Új jelszó

en: New password confirmation
hu: Új jelszó megerősítése

en: Old password
hu: Régi jelszó

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
hu: A régi jelszó hibásan lett megadva. Írja be újra.

en: name
hu: név

en: codename
hu: kódnév

en: permission
hu: jogosultság

en: permissions
hu: jogosultságok

en: group
hu: csoport

en: groups
hu: csoportok

en: username
hu: felhasználónév

en: first name
hu: keresztnév

en: last name
hu: vezetéknév

en: e-mail address
hu: e-mail cím

en: password
hu: jelszó

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
hu: Használja az "[algo]$[salt]$[hexdigest]" formátumot, vagy a <a href="password/">jelszó megváltoztatása űrlapot</a>.

en: staff status
hu: személyzet státusz

en: Designates whether the user can log into this admin site.
hu: Megadja, hogy a felhasználó bejelentkezhet-e erre az adminisztrációs oldalra.

en: active
hu: aktív

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
hu: Megadja, hogy a felhasználó aktív-e. Állítsa át ezt az értéket a fiók törlése helyett.

en: superuser status
hu: rendszergazda státusz

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
hu: Megadja, hogy ez a felhasználó rendelkezik-e minden jogosultsággal anélkül, hogy azt külön meg kellene adni.

en: last login
hu: utolsó bejelentkezés

en: date joined
hu: csatlakozás dátuma

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
hu: A kézzel beállított jogosultságok mellett a felhasználó a csoportjának jogait is megkapja.

en: user permissions
hu: felhasználói jogosultságok

en: user
hu: felhasználó

en: users
hu: felhasználók

en: message
hu: üzenet

en: Logged out
hu: Kijelentkezve

en: Enter a valid e-mail address.
hu: Írjon be egy érvényes e-mail címet.

en: Content
hu: Tartalom

en: Metadata
hu: Metaadat

en: Name
hu: Név

en: Email address
hu: E-mail cím

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: If you enter anything in this field your comment will be treated as spam
hu: Ha bármit begépel ebbe a mezőbe, akkor azt szemétként fogja kezelni a rendszer

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
hu[0]: Vigyázzon a szájára! Az ilyen szó (%s) itt nem megengedett.
hu[1]: Vigyázzon a szájára! Az ilyen szavak (%s) itt nem megengedettek.

en: object ID
hu: objektum ID

en: user's name
hu: felhasználó neve

en: user's email address
hu: felhasználó e-mail címe

en: user's URL
hu: felhasználó URL-je

en: comment
hu: megjegyzés

en: date/time submitted
hu: dátum/idő beállítva

en: is public
hu: publikus

en: Uncheck this box to make the comment effectively disappear from the site.
hu: Vegye ki a pipát a jelölőnégyzetből, hogy eltűntesse a hozzászólást az oldalról.

en: is removed
hu: eltávolítva

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
hu: Jelöld be a négyzetet, ha a megjegyzés nem megfelelő. Az "Ezt a megjegyzést törölték" üzenet fog megjelenni helyette.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the name is read-only.
hu: Ezt a hozzászólást egy hitelesített felhasználó küldte be, ezért a név csak olvasható.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the email is read-only.
hu: Ezt a hozzászólást egy hitelesített felhasználó küldte be, ezért az e-mail csak olvasható.

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
hu: Beküldte %(user)s ekkor: %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: Your name:
hu: Név:

en: Comment:
hu: Megjegyzés:

en: Preview comment
hu: Megjegyzés előnézete

en: Anonymous users cannot vote
hu: Névtelen felhasználó nem szavazhat

en: Invalid comment ID
hu: Érvénytelen megjegyzés ID

en: No voting for yourself
hu: Nem szavazhat önmagára

en: python model class name
hu: python modell osztály neve

en: content type
hu: tartalom típusa

en: content types
hu: tartalom típusok

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
hu: Például: '/about/contact/'. Figyeljen a nyitó és záró perjelre!

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
hu: Az érték csak betűket, számokat, aláhúzást és perjelet tartalmazhat.

en: Advanced options
hu: További beállítások

en: title
hu: cím

en: content
hu: tartalom

en: enable comments
hu: megjegyzések engedélyezése

en: template name
hu: sablon neve

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
hu: Példa: 'flatpages/contact_page'. Ha ez nem létezik, a rendszer a 'flatpages/default.html' sablont fogja használni.

en: registration required
hu: regisztráció szükséges

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
hu: Ha ez be van jelölve, csak bejelentkezett felhasználó tudja az oldalt megnézni.

en: flat page
hu: egyszerű oldal

en: flat pages
hu: egyszerű oldalak

en: No geometry value provided.
hu: Geometriai adat nem került megadásra.

en: Invalid geometry value.
hu: Érvénytelen geometriai érték.

en: Invalid geometry type.
hu: Érvénytelen geometriai típus.

en: th
hu: .

en: st
hu: .

en: nd
hu: .

en: rd
hu: .

en: %(value).1f million | %(value).1f million
hu[0]: %(value)1f millió
hu[1]: %(value)1f millió

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
hu[0]: %(value)1f milliárd
hu[1]: %(value)1f milliárd

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
hu[0]: %(value)1f trilliárd
hu[1]: %(value)1f trilliárd

en: one
hu: egy

en: two
hu: kettő

en: three
hu: három

en: four
hu: négy

en: five
hu: öt

en: six
hu: hat

en: seven
hu: hét

en: eight
hu: nyolc

en: nine
hu: kilenc

en: today
hu: ma

en: tomorrow
hu: holnap

en: yesterday
hu: tegnap

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
hu: Írjon be egy irányítószámot 'NNNN' vagy 'ANNNNAA' alakban.

en: This field requires only numbers.
hu: Ez a mező csak számokat tartalmazhat.

en: This field requires 7 or 8 digits.
hu: Ennek a mezőnek 7 vagy 8 számjegyet kell tartalmaznia.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
hu: Írjon be egy érvényes CUIT-t 'XX-XXXXXXXX', vagy 'XXXXXXXXXXXX' alakban.

en: Invalid CUIT.
hu: Érvénytelen CUIT.

en: Carinthia
hu: Karintia

en: Lower Austria
hu: Alsó-Ausztria

en: Upper Austria
hu: Felső-Ausztria

en: Styria
hu: Stájerország

en: Tyrol
hu: Tirol

en: Vienna
hu: Bécs

en: Enter a zip code in the format XXXX.
hu: Írjon be egy irányítószámot 'XXXX' alakban.

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
hu: Írjon be egy érvényes ausztriai társadalombiztosítási azonosítót 'XXXX XXXXXX' alakban.

en: Enter a 4 digit post code.
hu: Írjon be egy négyjegyű irányítószámot.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
hu: Írjon be egy irányítószámot 'XXXXX-XXX' alakban.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
hu: A telefonszámoknak 'XXX-XXX-XXXX' formátumúnak kell lenniük.

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
hu: Válasszon ki egy érvényes brazil államot. Az Ön választása nincs az elérhető lehetőségek között.

en: Invalid CPF number.
hu: Érvénytelen CPF szám.

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
hu: Ez a mező legfeljebb 11 számjegyet vagy 14 karaktert tartalmazhat.

en: Invalid CNPJ number.
hu: Érvénytelen CNPJ szám.

en: This field requires at least 14 digits
hu: Ennek a mezőnek legalább 14 számjegyet kell tartalmaznia.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
hu: Írjon be egy irányítószámot 'XXX XXX' alakban.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
hu: Írjon be egy érvényes kanadai egészségbiztosítási számot 'XXX-XXX-XXX' alakban.

en: Basel-Stadt
hu: Bázel-város

en: Basel-Land
hu: Bázel-vidék

en: Geneva
hu: Genf

en: Zurich
hu: Zürich

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
hu: Írjon be egy érvényes svájci személyazonosító vagy útlevél számot "X1234567<0" vagy "1234567890" alakban.

en: Enter a valid Chilean RUT.
hu: Írjon be egy érvényes chilei RUT-ot.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
hu: Írjon be egy érvényes chilei RUT-ot 'XX.XXX.XXX-X' alakban.

en: The Chilean RUT is not valid.
hu: A chilei RUT érvénytelen.

en: Baden-Wuerttemberg
hu: Baden-Württemberg

en: Bavaria
hu: Bajorország

en: Bremen
hu: Bréma

en: Mecklenburg-Western Pomerania
hu: Mecklenburg-Nyugat-Pomeránia

en: Lower Saxony
hu: Alsó-Szászország

en: North Rhine-Westphalia
hu: Észak-Rajna-Vesztfália

en: Saarland
hu: Szárföld

en: Saxony
hu: Szászország

en: Saxony-Anhalt
hu: Szász-Anhalt

en: Thuringia
hu: Türingia

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
hu: Írjon be egy irányítószámot 'XXXXX' alakban.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
hu: Írjon be egy érvényes német személyazonosító számot "XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X" alakban.

en: Illes Balears
hu: Baleár szigetek

en: Burgos
hu: Burgosz

en: Navarre
hu: Navarra

en: Palencia
hu: Palenica

en: Seville
hu: Sevilla

en: Andalusia
hu: Andalúzia

en: Principality of Asturias
hu: Asztúriák tartománya

en: Balearic Islands
hu: Baleár-szigetek

en: Basque Country
hu: Baszkföld

en: Canary Islands
hu: Kanári-szigetek

en: Castile-La Mancha
hu: Kasztília-La Mancha

en: Castile and Leon
hu: Kasztília és Leon

en: Catalonia
hu: Katalónia

en: Galicia
hu: Galícia

en: Region of Murcia
hu: Murciai régió

en: Foral Community of Navarre
hu: Navarrai autonóm közösség

en: Valencian Community
hu: Valenciai közösség

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
hu: Írjon be egy irányítószámot '01XXX-52XXX' alakban és tartományban.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
hu: Írjon be egy telefonszámot '6XXXXXXXX', '8XXXXXXXX' vagy '9XXXXXXXX' alakban.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
hu: Írjon be egy érvényes NIF-et, NIE-t, vagy CIF-et.

en: Please enter a valid NIF or NIE.
hu: Adjon meg egy érvényes NIF-et vagy NIE-t.

en: Invalid checksum for NIF.
hu: Érvénytelen NIF ellenőrzőösszeg.

en: Invalid checksum for NIE.
hu: Érvénytelen NIE ellenőrzőösszeg.

en: Invalid checksum for CIF.
hu: Érvénytelen CIF ellenőrzőösszeg.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
hu: Írjon be egy érvényes bankszámlaszámot 'XXXX.XXXX-XX-XXXXXXXXXX' alakban.

en: Invalid checksum for bank account number.
hu: Érvénytelen bankszámlaszám ellenőrzőösszeg.

en: Enter a valid Finnish social security number.
hu: Adjon meg egy érvényes finn társadalombiztosítási számot.

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
hu: Írjon be egy irányítószámot "XXXXXXX" alakban.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
hu: Írjon be egy érvényes izlandi személyazonosító számot "XXXXXX-XXXX" alakban.

en: The Icelandic identification number is not valid.
hu: Az izlandi személyazonosító szám érvénytelen.

en: Enter a valid zip code.
hu: Adjon meg egy érvényes irányítószámot.

en: Enter a valid Social Security number.
hu: Adjon meg egy érvényes társadalombiztosítási számot.

en: Enter a valid VAT number.
hu: Adjon meg egy érvényes ÁFA számot.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
hu: Írjon be egy irányítószámot "XXXXXXX" vagy "XXX-XXXX" alakban.

en: Tokyo
hu: Tókió

en: Kyoto
hu: Kiotó

en: Osaka
hu: Oszaka

en: Nagasaki
hu: Nagaszaki

en: Distrito Federal
hu: Distritio Federal

en: Estado de México
hu: Mexikóváros

en: Sonora
hu: SOnora

en: Enter a valid postal code
hu: Adjon meg egy érvényes irányítószámot.

en: Enter a valid phone number
hu: Adjon meg egy érvényes telefonszámot.

en: Enter a valid SoFi number
hu: Adjon meg egy érvényes SoFi számot.

en: Enter a valid Norwegian social security number.
hu: Írjon be egy érvényes norvég társadalombiztosítási számot.

en: This field requires 8 digits.
hu: Ennek a mezőnek 8 számjegyet kell tartalmaznia.

en: This field requires 11 digits.
hu: Ennek a mezőnek 11 számjegyet kell tartalmaznia.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
hu: A nemzeti azonosítószám 11 számjegyből áll.

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
hu: Hibás a nemzeti azonosítószám ellenőrző kódja.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.
hu: Írjon be egy adószámot "XXX-XXX-XX-XX" vagy "XX-XX-XXX-XXX" alakban.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
hu: Hibás az adószám (NIP) ellenőrzőösszege.

en: National Business Register Number (REGON) consists of 7 or 9 digits.
hu: A nemzeti üzleti azonosítószám (REGON) 7 vagy 9 számjegyből áll.

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
hu: Hibás a nemzeti üzleti azonosítószám (REGON) ellenőrzőösszege.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
hu: Írjon be egy irányítószámot 'XX-XXX' alakban.

en: Lower Silesia
hu: Alsó-Szilézia

en: Lesser Poland
hu: Kis-Lengyelország

en: Subcarpatia
hu: Szubkárpátok

en: Pomerania
hu: Pomeránia

en: Silesia
hu: Szilézia

en: Greater Poland
hu: Nagy-Lengyelország

en: West Pomerania
hu: Nyugat-Pomeránia

en: Enter a valid CIF.
hu: Adjon meg egy érvényes CIF-t.

en: Enter a valid CNP.
hu: Adjon meg egy érvényes CNP-t.

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
hu: Írjon be egy érvényes nemzetközi bankszámlaszámot 'ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX' alakban.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
hu: A telefonszámoknak 'XXXX-XXXXXX' formátumúnak kell lenniük.

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
hu: Írjon be egy érvényes irányítószámot 'XXXXXX' alakban.

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
hu: Írjon be egy irányítószámot 'XXXXX' vagy 'XXX XX' alakban.

en: Banska Bystrica
hu: Besztercebánya

en: Bratislava I
hu: Pozsony I

en: Bratislava II
hu: Pozsony II

en: Bratislava III
hu: Pozsony III

en: Bratislava IV
hu: Pozsony IV

en: Bratislava V
hu: Pozsony V

en: Dunajska Streda
hu: Dunaszerdahely

en: Galanta
hu: Galánta

en: Kezmarok
hu: Késmárk

en: Komarno
hu: Komárom

en: Kosice I
hu: Kassa I

en: Kosice II
hu: Kassa II

en: Kosice III
hu: Kassa III

en: Kosice IV
hu: Kassa IV

en: Nitra
hu: Nyitra

en: Poprad
hu: Poprád

en: Rimavska Sobota
hu: Rimaszombat

en: Roznava
hu: Rozsnyó

en: Ruzomberok
hu: Rózsahegy

en: Spisska Nova Ves
hu: Igló

en: Sala
hu: Sellye

en: Trencin
hu: Trencsén

en: Zilina
hu: Zsolna

en: Banska Bystrica region
hu: Besztercebánya régió

en: Bratislava region
hu: Pozsony régió

en: Kosice region
hu: Kassa régió

en: Nitra region
hu: Nyitra régió

en: Presov region
hu: Presov régió

en: Trencin region
hu: Trencsén régió

en: Trnava region
hu: Trnava régió

en: Zilina region
hu: Zsolna régió

en: Enter a valid postcode.
hu: Adjon meg egy érvényes irányítószámot.

en: Hertfordshire
hu: Hertofrdshire

en: Lincolnshire
hu: Linclonshire

en: County Armagh
hu: Aounty Armagh

en: South Glamorgan
hu: South Glamoran

en: Central Scotland
hu: Közép-Skócia

en: Orkney Islands
hu: Orkey-szigetek

en: Shetland Islands
hu: Shetland-szigetek

en: England
hu: Anglia

en: Northern Ireland
hu: Észak-Írország

en: Scotland
hu: Skócia

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
hu: Írjon be egy irányítószámot 'XXXXX', vagy 'XXXXX-XXXX' alakban.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
hu: Írjon be egy érvényes USA SSN-t 'XXX-XX-XXXX' formátumban.

en: Enter a valid South African ID number
hu: Adjon meg egy érvényes dél-afrikai azonosító számot.

en: Enter a valid South African postal code
hu: Adjon meg egy érvényes dél-afrikai irányítószámot.

en: KwaZulu-Natal
hu: KwaZulu -Natal

en: redirect from
hu: átirányítva innen

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
hu: Ennek abszolút elérési útnak kell lennie, a tartománynév nélkül. Példa: '/events/search/'

en: redirect to
hu: átirányítva ide

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
hu: Ennek vagy abszolút elérési útnak kell lennie (mint fentebb), vagy teljes URL-nek 'http://'-vel kezdve.

en: redirect
hu: átirányítás

en: redirects
hu: átirányít

en: session key
hu: munkamenet kulcs

en: session data
hu: munkamenet adat

en: expire date
hu: lejárat dátuma

en: session
hu: munkamenet

en: sessions
hu: munkamenetek

en: domain name
hu: tartománynév

en: display name
hu: megjelenítendő név

en: sites
hu: honlapok

en: This value must contain only letters, numbers, underscores or hyphens.
hu: Az érték csak betűket, számokat, aláhúzást és kötőjelet tartalmazhat.

en: Uppercase letters are not allowed here.
hu: Nagybetűk itt nem megengedettek.

en: Lowercase letters are not allowed here.
hu: Kisbetűk itt nem megengedettek.

en: Enter only digits separated by commas.
hu: Csak számokat adjon meg, vesszővel elválasztva.

en: Enter valid e-mail addresses separated by commas.
hu: Érvényes e-mail címeket adjon meg, vesszővel elválasztva.

en: Please enter a valid IP address.
hu: Írjon be egy érvényes IP címet.

en: Empty values are not allowed here.
hu: Üres érték itt nem megengedett.

en: Non-numeric characters aren't allowed here.
hu: Nem szám karakterek itt nem megengedettek.

en: This value can't be comprised solely of digits.
hu: Ez az érték nem tartalmazhat kizárólag számokat.

en: Enter a whole number.
hu: Adjon meg egy egész számot.

en: Only alphabetical characters are allowed here.
hu: Itt csak betűk megengedettek.

en: Year must be 1900 or later.
hu: Az évnek 1900-nak vagy későbbinek kell lennie.

en: Invalid date: %s
hu: Érvénytelen dátum: %s

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
hu: Írjon be egy érvényes dátumot 'ÉÉÉÉ-HH-NN' alakban.

en: Enter a valid time in HH:MM format.
hu: Írjon be egy érvényes időt 'ÓÓ:PP' alakban.

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM format.
hu: Írjon be egy érvényes dátumot/időt 'ÉÉÉÉ-HH-NN ÓÓ-PP' alakban.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
hu: Nem küldött el fájlt. Ellenőrizze a kódolás típusát az űrlapon.

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
hu: Töltsön fel egy érvényes képfájlt. A feltöltött fájl nem kép volt, vagy megsérült.

en: The URL %s does not point to a valid image.
hu: A hivatkozás (%s) érvénytelen képfájlra mutat.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format. "%s" is invalid.
hu: A telefonszámoknak 'XXX-XXX-XXXX' formátumúnak kell lenniük. "%s" érvénytelen.

en: The URL %s does not point to a valid QuickTime video.
hu: A hivatkozás (%s) érvénytelen QuickTime videóra mutat.

en: A valid URL is required.
hu: Érvényes URL szükséges.

en: Valid HTML is required. Specific errors are:
    %s
hu: Érvényes HTML kell. A hiba:
    %s

en: Badly formed XML: %s
hu: Rosszul formázott XML: %s

en: Invalid URL: %s
hu: Érvénytelen URL: %s

en: The URL %s is a broken link.
hu: A hivatkozás (%s) egy törött link.

en: Enter a valid U.S. state abbreviation.
hu: Írja be egy érvényes USA állam rövidítését.

en: This field must match the '%s' field.
hu: Ennek a mezőnek egyeznie kell a(z) %s mezővel.

en: Please enter something for at least one field.
hu: Írjon be valamit legalább egy mezőbe.

en: Please enter both fields or leave them both empty.
hu: Töltse ki mindkét mezőt, vagy hagyja üresen mindkettőt.

en: This field must be given if %(field)s is %(value)s
hu: Ezt a mezőt meg kell adni, ha %(field)s értéke %(value)s

en: This field must be given if %(field)s is not %(value)s
hu: Ezt a mezőt meg kell adni, ha %(field)s értéke nem %(value)s

en: Duplicate values are not allowed.
hu: Ugyanazok az értékek nem megengedettek.

en: This value must be between %(lower)s and %(upper)s.
hu: Az értéknek %(lower)s és %(upper)s között kell lennie.

en: This value must be at least %s.
hu: Az értéknek legalább ennyinek kell lennie: %s.

en: This value must be no more than %s.
hu: Az érték nem lehet több ennyinél: %s.

en: This value must be a power of %s.
hu: Az értéknek %s hatványának kell lennie.

en: Please enter a valid decimal number.
hu: Írjon be egy érvényes decimális számot.

en: Please enter a valid decimal number with at most %s total digit. | Please enter a valid decimal number with at most %s total digits.
hu[0]: Írjon be egy legalább %s jegyű érvényes decimális számot.
hu[1]: Írjon be egy legalább %s jegyű érvényes decimális számot.

en: Please enter a valid decimal number with a whole part of at most %s digit. | Please enter a valid decimal number with a whole part of at most %s digits.
hu[0]: Írjon be egy érvényes decimális számot, legfeljebb %s egész számjeggyel.
hu[1]: Írjon be egy érvényes decimális számot, legfeljebb %s egész számjeggyel.

en: Please enter a valid decimal number with at most %s decimal place. | Please enter a valid decimal number with at most %s decimal places.
hu[0]: Írjon be egy érvényes decimális számot, legfeljebb %s tizedessel.
hu[1]: Írj be egy érvényes decimális számot, legfeljebb %s tizedessel.

en: Please enter a valid floating point number.
hu: Írj be egy érvényes lebegőpontos számot.

en: Make sure your uploaded file is at least %s bytes big.
hu: A feltöltött fájl legalább %s bájt méretű legyen.

en: Make sure your uploaded file is at most %s bytes big.
hu: A feltöltött fájl legfeljebb %s bájt méretű lehet.

en: The format for this field is wrong.
hu: Ennek a mezőnek rossz a formátuma.

en: This field is invalid.
hu: A mező érvénytelen.

en: Could not retrieve anything from %s.
hu: Nem lehet semmit kinyerni innen: %s.

en: The URL %(url)s returned the invalid Content-Type header '%(contenttype)s'.
hu: A hivatkozás (%(url)s) érvénytelen '%(contenttype)s' Content-Type fejlécet adott vissza.

en: Please close the unclosed %(tag)s tag from line %(line)s. (Line starts with "%(start)s".)
hu: Zárja le a nyitott %(tag)s címkét a következő sorban: %(line)s. (A sor kezdete: "%(start)s".)

en: Some text starting on line %(line)s is not allowed in that context. (Line starts with "%(start)s".)
hu: Valamely szöveg nem megengedett ebben a környezetben a következő sorban: %(line)s. (A sor kezdete: "%(start)s".)

en: "%(attr)s" on line %(line)s is an invalid attribute. (Line starts with "%(start)s".)
hu: "%(attr)s" érvénytelen tulajdonság a következő sorban: %(line)s. (A sor kezdete: "%(start)s".)

en: "<%(tag)s>" on line %(line)s is an invalid tag. (Line starts with "%(start)s".)
hu: "<%(tag)s>" érvénytelen címke a következő sorban: %(line)s. (A sor kezdete: "%(start)s".)

en: A tag on line %(line)s is missing one or more required attributes. (Line starts with "%(start)s".)
hu: A következő sorban lévő címkéről hiányzik egy vagy több kötelező tulajdonság: %(line)s. (A sor kezdete: "%(start)s".)

en: The "%(attr)s" attribute on line %(line)s has an invalid value. (Line starts with "%(start)s".)
hu: A tulajdonság ("%(attr)s") érvénytelen a következő sorban: %(line)s. (A sor kezdete: "%(start)s".)

en: %(object)s with this %(type)s already exists for the given %(field)s.
hu: A megadott %(field)s mezőhöz már létezik %(type)s típusú %(object)s elem.

en: This value must be an integer.
hu: Az értéknek egész számnak kell lennie.

en: This value must be either True or False.
hu: Az értéknek igaznak (True) vagy hamisnak (False) kell lennie.

en: This field cannot be null.
hu: Ez a mező nem lehet nulla.

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
hu: Írjon be egy érvényes dátumot/időt 'ÉÉÉÉ-HH-NN ÓÓ-PP[:MP[.MILLIS]] alakban.

en: This value must be a decimal number.
hu: Az értéknek decimálisnak kell lennie.

en: This value must be either None, True or False.
hu: Az értéknek semminek (None), igaznak (True), vagy hamisnak (False) kell lennie.

en: Enter a valid time in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
hu: Írjon be egy érvényes időt 'ÓÓ:PP[:MP[:MILLIS]]' alakban.

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
hu: Tartsa lenyomva a "Control"-t (vagy Mac-en a "Command"-ot) több elem kiválasztásához.

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid. | Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
hu[0]: Írjon be érvényes %(self)s ID-t. A mostani érték érvénytelen: %(value)r.
hu[1]: Írjon be érvényes %(self)s ID-ket. A mostani értékek érvénytelenek: %(value)r.

en: This field is required.
hu: Ennek a mezőnek a megadása kötelező.

en: Enter a valid value.
hu: Adjon meg egy érvényes értéket.

en: Ensure this value has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
hu: Bizonyosodjon meg arról, hogy ez az érték legfeljebb %(max)d karaktert tartalmaz (jelenlegi hossza: %(length)d).

en: Ensure this value has at least %(min)d characters (it has %(length)d).
hu: Bizonyosodjon meg arról, hogy ez az érték legalább %(min)d karaktert tartalmaz (jelenlegi hossza: %(length)d).

en: Ensure this value is less than or equal to %s.
hu: Bizonyosodjon meg arról, hogy az érték %s vagy kisebb.

en: Ensure this value is greater than or equal to %s.
hu: Bizonyosodjon meg arról, hogy az érték %s vagy nagyobb.

en: Enter a number.
hu: Adj meg egy számot.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
hu: Bizonyosodjon meg arról, hogy nincs ennél több számjegy: %s.

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
hu: Bizonyosodjon meg arról, hogy nincs ennél több tizedesjegy: %s.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
hu: Bizonyosodjon meg arról, hogy nincs ennél több számjegy a tizedesvessző előtt: %s.

en: Enter a valid date.
hu: Adjon meg egy érvényes dátumot.

en: Enter a valid time.
hu: Adjon meg egy érvényes időt.

en: Enter a valid date/time.
hu: Adjon meg egy érvényes dátumot/időt.

en: No file was submitted.
hu: Semmilyen fájl sem került feltöltésre.

en: The submitted file is empty.
hu: A küldött fájl üres.

en: Enter a valid URL.
hu: Adjon meg egy érvényes URL-t.

en: This URL appears to be a broken link.
hu: Ez a hivatkozás törött linknek tűnik.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
hu: Válasszon érvényes elemet. '%(value)s' nincs az elérhető lehetőségek között.

en: Enter a list of values.
hu: Adja meg értékek egy listáját.

en: Enter a valid IPv4 address.
hu: Írjon be egy érvényes IPv4 címet.

en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
hu: Az URL barát cím csak betűket, számokat, aláhúzásokat és kötőjeleket tartalmazhat.

en: Order
hu: Sorrend

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
hu: Válasszon érvényes elemet. Az Ön választása nincs az elérhető lehetőségek között.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
hu: Válasszon érvényes elemet. %s nincs az elérhető lehetőségek között.

en: Ensure your text is less than %s character. | Ensure your text is less than %s characters.
hu[0]: A szövegnek rövidebbnek kell lennie %s karakternél.
hu[1]: A szövegnek rövidebbnek kell lennie %s karakternél.

en: Line breaks are not allowed here.
hu: Sortörések itt nem megengedettek.

en: Select a valid choice; '%(data)s' is not in %(choices)s.
hu: Válasszon egy érvényes elemet, '%(data)s' nincs ezek között: %(choices)s.

en: Enter a whole number between -32,768 and 32,767.
hu: Írjon be egy egész számot -32 768 és 32 767 között.

en: Enter a positive number.
hu: Írjon be egy pozitív számot.

en: Enter a whole number between 0 and 32,767.
hu: Írjon be egy egész számot 0 és 32 767 között.

en: yes,no,maybe
hu: igen,nem,talán

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
hu[0]: %(size)d bájt
hu[1]: %(size)d bájt

en: p.m.
hu: du

en: a.m.
hu: de

en: PM
hu: DU

en: AM
hu: DE

en: midnight
hu: éjfél

en: noon
hu: dél

en: Monday
hu: hétfő

en: Tuesday
hu: kedd

en: Wednesday
hu: szerda

en: Thursday
hu: csütörtök

en: Friday
hu: péntek

en: Saturday
hu: szombat

en: Sunday
hu: vasárnap

en: Mon
hu: hét

en: Tue
hu: kedd

en: Wed
hu: sze

en: Thu
hu: csüt

en: Fri
hu: pén

en: Sat
hu: szo

en: Sun
hu: vas

en: January
hu: január

en: February
hu: február

en: March
hu: március

en: April
hu: április

en: May
hu: május

en: June
hu: június

en: July
hu: július

en: August
hu: augusztus

en: September
hu: szeptember

en: October
hu: október

en: November
hu: november

en: December
hu: december

en: feb
hu: febr

en: mar
hu: márc

en: apr
hu: ápr

en: may
hu: máj

en: jun
hu: jún

en: jul
hu: júl

en: sep
hu: szept

en: oct
hu: okt

en: Jan.
hu: jan.

en: Feb.
hu: febr.

en: Aug.
hu: aug.

en: Sept.
hu: szept.

en: Oct.
hu: okt.

en: Nov.
hu: nov.

en: Dec.
hu: dec.

en: or
hu: vagy

en: year | years
hu[0]: év
hu[1]: év

en: month | months
hu[0]: hónap
hu[1]: hónap

en: week | weeks
hu[0]: hét
hu[1]: hét

en: day | days
hu[0]: nap
hu[1]: nap

en: hour | hours
hu[0]: óra
hu[1]: óra

en: minute | minutes
hu[0]: perc
hu[1]: perc

en: minutes
hu: perc

en: DATE_FORMAT
hu: Y. F j.

en: TIME_FORMAT
hu: H:i

en: YEAR_MONTH_FORMAT
hu: Y. F j.

en: MONTH_DAY_FORMAT
hu: Y. F j.

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
hu: %(verbose_name)s sikeresen létrehozva.

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
hu: %(verbose_name)s sikeresen frissítve.

en: The %(verbose_name)s was deleted.
hu: %(verbose_name)s törölve.
