Django - en to ja translation catalogue (654 entries)

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Czech
ja: チェコ語

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: German
ja: ドイツ語

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: English
ja: 英語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Argentinean Spanish
ja: アルゼンチンスペイン語

en: Basque
ja: バスク語

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: French
ja: フランス語

en: Irish
ja: アイルランド語

en: Galician
ja: ガリシア語

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Georgian
ja: グルジア語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Khmer
ja: クメール語

en: Kannada
ja: カンナダ語

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Macedonian
ja: マケドニア語

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Portugese
ja: ポルトガル語

en: Brazilian Portuguese
ja: ブラジルポルトガル語

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovenian
ja: スロヴェニア語

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Tamil
ja: タミル語

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Simplified Chinese
ja: 簡体字中国語

en: Traditional Chinese
ja: 繁体字中国語

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
ja: <h3>%s で絞り込む</h3>
    <ul>

en: All
ja: 全て

en: Any date
ja: いつでも

en: Today
ja: 今日

en: Past 7 days
ja: 過去 7 日間

en: This month
ja: 今月

en: This year
ja: 今年

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Unknown
ja: 不明

en: action time
ja: 操作時刻

en: object id
ja: オブジェクト ID

en: object repr
ja: オブジェクトの文字列表現

en: action flag
ja: 操作種別

en: change message
ja: 変更メッセージ

en: log entry
ja: ログエントリ

en: log entries
ja: ログエントリ

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
ja: %(name)s "%(obj)s" を追加しました。

en: You may edit it again below.
ja: 続けて編集できます。

en: You may add another %s below.
ja: 続けて別の %s を追加できます。

en: Changed %s.
ja: %s を変更しました。

en: and
ja: と

en: Added %(name)s "%(object)s".
ja: %(name)s "%(object)s"を追加しました。

en: Changed %(list)s for %(name)s "%(object)s".
ja: %(name)s "%(object)s" の %(list)s を変更しました。

en: Deleted %(name)s "%(object)s".
ja: %(name)s "%(object)s" を削除しました。

en: No fields changed.
ja: 変更はありませんでした。

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
ja: %(name)s "%(obj)s" を変更しました。

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
ja: %(name)s "%(obj)s" を追加しました。続けて編集できます。

en: Add %s
ja: %s を追加

en: Change %s
ja: %s を変更

en: Database error
ja: データベースエラー

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
ja: %(name)s "%(obj)s" を削除しました。

en: Are you sure?
ja: よろしいですか？

en: Change history: %s
ja: 変更履歴: %s

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
ja: 正しいユーザ名とパスワードを入力してください (大文字小文字は区別します) 。

en: Please log in again, because your session has expired. Don't worry: Your submission has been saved.
ja: 再ログインしてください。ログインセッションが有効期間切れしてしまいました。入力データは失われておりませんのでご安心ください。

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
ja: ブラウザがクッキーの使用を許可していないようです。クッキーの使用を許可して、もう一度このページを表示してください。

en: Usernames cannot contain the '@' character.
ja: ユーザ名には '@' を含められません。

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
ja: メールアドレスはユーザ名ではありません。 '%s' を試してみてください。

en: Site administration
ja: サイト管理

en: Log in
ja: ログイン

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s: %(obj)s
ja: %(name)s に %(fieldname)s が一つ以上あります: %(obj)s

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s:
ja: %(name)s に %(fieldname)s が一つ以上あります:

en: Date:
ja: 日付:

en: Time:
ja: 時刻:

en: Currently:
ja: 現在:

en: Change:
ja: 変更:

en: Page not found
ja: ページが見つかりません

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
ja: 申し訳ありませんが、お探しのページは見つかりませんでした。

en: Home
ja: ホーム

en: Server error
ja: サーバエラー

en: Server error (500)
ja: サーバエラー (500)

en: Server Error <em>(500)</em>
ja: サーバエラー <em>(500)</em>

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
ja: エラーが発生しました。エラーをサイトの管理者にメールで報告しましたので、近いうちに修正されるはずです。しばらくお待ちください。

en: Welcome,
ja: ようこそ

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Change password
ja: パスワードの変更

en: Log out
ja: ログアウト

en: Django site admin
ja: Django サイト管理

en: Django administration
ja: Django 管理サイト

en: Add
ja: 追加

en: History
ja: 履歴

en: View on site
ja: サイト上で表示

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
ja[0]: 下記のエラーを修正してください。

en: Add %(name)s
ja: %(name)s を追加

en: Filter
ja: フィルタ

en: Delete
ja: 削除

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
ja: %(object_name)s '%(escaped_object)s' の削除時に関連づけられたオブジェクトも削除しようとしましたが、あなたのアカウントには以下のタイプのオブジェクトを削除するパーミッションがありません:

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
ja: %(object_name)s "%(escaped_object)s"を削除しますか？ 関連づけられている以下のオブジェクトも全て削除されます:

en: Yes, I'm sure
ja: はい。

en:  By %(filter_title)s
ja: %(filter_title)s で絞り込む

en: Models available in the %(name)s application.
ja: %(name)s アプリケーションで利用可能なモデル

en: Change
ja: 変更

en: You don't have permission to edit anything.
ja: 変更のためのパーミッションがありません。

en: Recent Actions
ja: 最近行った操作

en: My Actions
ja: 操作

en: None available
ja: 利用不可

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
ja: データベースの設定に問題があるようです。適切なテーブルが作られていること、適切なユーザでデータベースのデータを読み込めることを確認してください。

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Date/time
ja: 日付/時刻

en: User
ja: ユーザ

en: Action
ja: 操作

en: DATE_WITH_TIME_FULL
ja: Y/m/d H:i:s

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
ja: このオブジェクトには変更履歴がありません。おそらくこの管理サイトで追加したものではありません。

en: Show all
ja: 全件表示

en: Go
ja: 検索

en: 1 result | %(counter)s results
ja[0]: %(counter)s 件

en: %(full_result_count)s total
ja: 全 %(full_result_count)s 件

en: Save as new
ja: 新規保存

en: Save and add another
ja: 保存してもう一つ追加

en: Save and continue editing
ja: 保存して編集を続ける

en: Save
ja: 保存

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
ja: まずユーザ名とパスワードを登録してください。その後詳細情報が編集可能になります。

en: Username
ja: ユーザ名

en: Password
ja: パスワード

en: Password (again)
ja: パスワード(確認用)

en: Enter the same password as above, for verification.
ja: 確認のため、再度パスワードを入力してください。

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
ja: <strong>%(username)s</strong>さんの新しいパスワードを入力してください。

en: Bookmarklets
ja: ブックマークレット

en: Documentation bookmarklets
ja: ドキュメントへのブックマークレット

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
ja: 
    <p class="help">ブックマークレットをインストールするには、リンクをブックマークツールバーにドラッグするか、
    リンクを右クリックしてブックマークに追加してください。これで
    サイトのどのページからでもブックマークレットを選択可能になりました。
    ブックマークレットによっては、内部ネットワークにあるコンピュータからこのサイトを
    参照していなければならないことがあります。内部ネットワークにあるかどうか不明な場合は、システム管理者に確認してください。</p>

en: Documentation for this page
ja: このページのドキュメント

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
ja: 各ページから、ページを生成したビューのドキュメントにジャンプします。

en: Show object ID
ja: オブジェクト ID を表示

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
ja: 単一のオブジェクトを表示するページのコンテンツタイプと一意な IDを表示します。

en: Edit this object (current window)
ja: オブジェクトを (現在のウィンドウで) 編集

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
ja: 単一のオブジェクトを表示するページの管理ページへジャンプします。

en: Edit this object (new window)
ja: オブジェクトを (新しいウィンドウで) 編集

en: As above, but opens the admin page in a new window.
ja: 上と同じですが、新しいウィンドウで管理ページを開きます。

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
ja: ご利用ありがとうございました。

en: Log in again
ja: もう一度ログイン

en: Password change
ja: パスワードの変更

en: Password change successful
ja: パスワードを変更しました

en: Your password was changed.
ja: あなたのパスワードは変更されました

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
ja: セキュリティ上の理由から元のパスワードの入力が必要です。新しいパスワードは正しく入力したか確認できるように二度入力してください。

en: Old password:
ja: 元のパスワード:

en: New password:
ja: 新しいパスワード:

en: Confirm password:
ja: 新しいパスワード (確認用) :

en: Change my password
ja: パスワードの変更

en: Password reset
ja: パスワードをリセット

en: Password reset complete
ja: パスワードがリセットされました

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
ja: パスワードがセットされました。ログインしてください。

en: Password reset confirmation
ja: パスワードリセットの確認

en: Enter new password
ja: 新しいパスワードを入力してください

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
ja: 確認のために、新しいパスワードを二回入力してください。

en: Password reset unsuccessful
ja: パスワードのリセットに失敗しました

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
ja: パスワードリセットのリンクが不正です。おそらくこのリンクは既に使われています。もう一度パスワードリセットしてください。

en: Password reset successful
ja: パスワードをリセットしました

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
ja: 登録されているメールアドレスにパスワードリセットの方法を送信しました。まもなく届くでしょう。

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
ja: あなたのパスワードはリセットされましたので、ここにメールでご連絡差し上げます。

en: for your user account at %(site_name)s
ja: リセットされたのは %(site_name)s のアカウントです。

en: Please go to the following page and choose a new password:
ja: 次のページで新しいパスワードを選んでください:

en: Your username, in case you've forgotten:
ja: あなたのユーザ名 (念のため):

en: Thanks for using our site!
ja: ご利用ありがとうございました！

en: The %(site_name)s team
ja:  %(site_name)s チーム

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
ja: パスワードをお忘れですか？メールアドレスを入力してください。パスワードのリセット方法をメールでお知らせします。

en: E-mail address:
ja: メールアドレス

en: Reset my password
ja: パスワードをリセット

en: All dates
ja: いつでも

en: Select %s
ja: %s を選択

en: Select %s to change
ja: 変更する %s を選択

en: tag:
ja: タグ

en: filter:
ja: フィルタ

en: view:
ja: ビュー

en: App %r not found
ja: アプリケーション %r が見つかりません

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
ja: モデル %(model_name)r が %(app_label)r アプリケーションに見つかりません

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
ja: `%(app_label)s.%(data_type)s` (関連オブジェクト)

en: model:
ja: モデル :

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
ja: `%(app_label)s.%(object_name)s` (関連オブジェクト)

en: all %s
ja: 全ての %s

en: number of %s
ja: %s の数

en: Fields on %s objects
ja: %s のフィールド

en: Integer
ja: 整数

en: Boolean (Either True or False)
ja: ブール値 (真: True または偽: False)

en: String (up to %(max_length)s)
ja: 文字列 ( %(max_length)s 字まで )

en: Comma-separated integers
ja: カンマ区切りの整数

en: Date (without time)
ja: 日付

en: Date (with time)
ja: 日時

en: Decimal number
ja: 10 進数 (小数可)

en: E-mail address
ja: メールアドレス

en: File path
ja: ファイルの場所

en: Floating point number
ja: 浮動小数点

en: IP address
ja: IP アドレス

en: Boolean (Either True, False or None)
ja: ブール値 (真: True 、偽: False または None)

en: Relation to parent model
ja: 親モデルへのリレーション

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Text
ja: テキスト

en: Time
ja: 時刻

en: U.S. state (two uppercase letters)
ja: アメリカの州 (大文字二文字で)

en: XML text
ja: XMLテキスト

en: %s does not appear to be a urlpattern object
ja: %s はurlpatternオブジェクトでは無いようです

en: Personal info
ja: 個人情報

en: Permissions
ja: パーミッション

en: Important dates
ja: 重要な日程

en: Groups
ja: グループ

en: Add user
ja: ユーザを追加

en: Required. 30 characters or fewer. Alphanumeric characters only (letters, digits and underscores).
ja: この項目は必須です。半角アルファベット、半角数字、半角アンダーバーで30文字以下にしてください。

en: This value must contain only letters, numbers and underscores.
ja: 半角の英数字およびアンダースコア以外は使用できません。

en: Password confirmation
ja: パスワードの確認

en: A user with that username already exists.
ja: 同じユーザ名が既に登録済みです。

en: The two password fields didn't match.
ja: 確認用パスワードが一致しません。

en: This account is inactive.
ja: アカウントが無効です。

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
ja: お使いのブラウザはクッキーを有効にしていないようです。ログインにはクッキーが必要です。

en: E-mail
ja: メールアドレス

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
ja: メールアドレスの一致するユーザはいません。本当に登録しましたか？

en: Password reset on %s
ja: %s にパスワードをリセット

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New password confirmation
ja: 新しいパスワード(確認用)

en: Old password
ja: 元のパスワード

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
ja: 元のパスワードが間違っています。もう一度入力してください。

en: name
ja: 名前

en: codename
ja: コード名

en: permission
ja: パーミッション

en: permissions
ja: パーミッション

en: group
ja: グループ

en: groups
ja: グループ

en: username
ja: ユーザ名

en: first name
ja: 名

en: last name
ja: 姓

en: e-mail address
ja: メールアドレス

en: password
ja: パスワード

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
ja: '[algo]$[salt]$[hexdigest]'形式か、<a href="password/">パスワード変更フォーム</a>を使ってください。

en: staff status
ja: スタッフ権限

en: Designates whether the user can log into this admin site.
ja: ユーザが管理サイトにログイン可能かどうかを示します。

en: active
ja: 有効

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
ja: ユーザがアクティブかどうかを示します。アカウントを消す代わりに選択を解除してください。

en: superuser status
ja: スーパーユーザ権限

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
ja: 全ての権限を持っているとみなされます。

en: last login
ja: 最終ログイン

en: date joined
ja: 登録日

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
ja: 手動で付与したパーミッションに加え、所属しているグループに付与された全てのパーミッションを獲得します。

en: user permissions
ja: ユーザパーミッション

en: user
ja: ユーザ

en: users
ja: ユーザ

en: message
ja: メッセージ

en: Logged out
ja: ログアウト

en: Password changed successfully.
ja: パスワードを変更しました

en: Change password: %s
ja: パスワードの変更: %s

en: object ID
ja: オブジェクト ID

en: headline
ja: 新着情報

en: comment
ja: コメント

en: rating #1
ja: レーティング #1

en: rating #2
ja: レーティング #2

en: rating #3
ja: レーティング #3

en: rating #4
ja: レーティング #4

en: rating #5
ja: レーティング #5

en: rating #6
ja: レーティング #6

en: rating #7
ja: レーティング #7

en: rating #8
ja: レーティング #8

en: is valid rating
ja: は有効なレーティングです

en: date/time submitted
ja: コメント投稿日時

en: is public
ja: は公開中です

en: is removed
ja: は削除されました

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
ja: コメントが不適切な場合はチェックを入れてください。「コメントは削除されました」と表示されるようになります。

en: comments
ja: コメント

en: Content object
ja: コンテンツオブジェクト

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
ja: %(user)s が %(date)s に投稿
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: person's name
ja: 名前

en: ip address
ja: IP アドレス

en: approved by staff
ja: スタッフの承認済み

en: free comment
ja: フリーコメント

en: free comments
ja: フリーコメント

en: score
ja: スコア

en: score date
ja: スコアされた日

en: karma score
ja: カルマスコア

en: karma scores
ja: カルマスコア

en: %(score)d rating by %(user)s
ja: %(user)s により %(score)d 点のレーティング

en: This comment was flagged by %(user)s:
    
    %(text)s
ja: このコメントは %(user)s がフラグ付けしました。:
    
    %(text)s

en: flag date
ja: フラグ日

en: user flag
ja: ユーザフラグ

en: user flags
ja: ユーザフラグ

en: Flag by %r
ja: %r によるフラグ

en: deletion date
ja: 削除日

en: moderator deletion
ja: モデレータ削除

en: moderator deletions
ja: モデレータ削除

en: Moderator deletion by %r
ja: %r によるモデレータ削除

en: Forgotten your password?
ja: パスワードをお忘れですか？

en: Ratings
ja: レーティング

en: Required
ja: 必須

en: Optional
ja: オプション

en: Post a photo
ja: 写真を登録

en: Comment:
ja: コメント:

en: Preview comment
ja: コメントをプレビュー

en: Your name:
ja: ユーザ名:

en: This rating is required because you've entered at least one other rating.
ja: 他のレーティングを入力した場合は、このレーティングは必ず入力してください。

en: This comment was posted by a user who has posted fewer than %(count)s comment:
    
    %(text)s | This comment was posted by a user who has posted fewer than %(count)s comments:
    
    %(text)s
ja[0]: このコメントを投稿したユーザのコメント数は %(count)s 未満です。コメント:
    
    %(text)s

en: This comment was posted by a sketchy user:
    
    %(text)s
ja: このコメントを投稿したユーザの詳細は不明です:
    
    %(text)s

en: Only POSTs are allowed
ja: POST メソッドのみ有効です。

en: One or more of the required fields wasn't submitted
ja: 必須項目がいくつか入力されていません。

en: Somebody tampered with the comment form (security violation)
ja: だれかがコメントフォームを改竄しています (セキュリティ侵害です)

en: The comment form had an invalid 'target' parameter -- the object ID was invalid
ja: コメントフォームの 'target' パラメータが不正です。 -- オブジェクト IDが不正な値でした

en: The comment form didn't provide either 'preview' or 'post'
ja: コメントの「プレビュー」「投稿」種別が不明です。

en: Anonymous users cannot vote
ja: 非ログインユーザは投票できません。

en: Invalid comment ID
ja: コメント ID が不正です

en: No voting for yourself
ja: 自分には投票できません。

en: python model class name
ja: Python モデルクラス名

en: content type
ja: コンテンツタイプ

en: content types
ja: コンテンツタイプ

en: Advanced options
ja: 詳細設定

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
ja: 例: '/about/contact/'. 先頭と最後にスラッシュがあるか確認してください。

en: title
ja: タイトル

en: content
ja: 内容

en: enable comments
ja: コメントを有効にする

en: template name
ja: テンプレート名

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
ja: 例: 'flatpages/contact_page.html'. 指定しなければ、デフォルト設定の'flatpages/default.html' を使います。

en: registration required
ja: 登録が必要です

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
ja: チェックした場合、ログインしたユーザだけがページを参照できます。

en: flat page
ja: フラットページ

en: flat pages
ja: フラットページ

en: No geometry value provided.
ja: Geo値がありません。

en: Invalid Geometry value.
ja: Geo値が不正です

en: Invalid Geometry type.
ja: Geometry タイプが不正です。

en: th
ja: 番目

en: st
ja: 番目

en: nd
ja: 番目

en: rd
ja: 番目

en: %(value).1f million | %(value).1f million
ja[0]: %(value).1f 百万

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
ja[0]: %(value).1f 十億

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
ja[0]: %(value).1f 兆

en: one
ja: 1

en: two
ja: 2

en: three
ja: 3

en: four
ja: 4

en: five
ja: 5

en: six
ja: 6

en: seven
ja: 7

en: eight
ja: 8

en: nine
ja: 9

en: today
ja: 今日

en: tomorrow
ja: 明日

en: yesterday
ja: 昨日

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
ja: NNNNか、ANNNNAAAの形式で郵便番号を入力してください。

en: This field requires only numbers.
ja: このフィールドは必須です(数値のみ)。

en: This field requires 7 or 8 digits.
ja: 7桁か8桁で入力して下さい。

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
ja: XX-XXXXXXXX-X か XXXXXXXXXXXX の形式で納税証明単一番号(CUIT)を入力して下さい。

en: Invalid CUIT.
ja: 無効な納税証明単一番号(CUIT): %s

en: Enter a zip code in the format XXXX.
ja: XXXXの形式でZipコードを入力してください。

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
ja: XXXX XXXXXX の形式でオーストリア社会保障番号を入力してください。

en: Enter a 4 digit post code.
ja: 4桁でポストコードを入力してください。

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
ja: XXXXX-XXXの形式でZipコードを入力してください。

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
ja: 電話番号は XX-XXXX-XXXX 形式で入力してください。

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
ja: ブラジルの州から選択してください。選択したものは候補にありません。

en: Invalid CPF number.
ja: ブラジル納税者番号(CPF)が無効です。

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
ja: 11桁の数字か14文字で入力してください。

en: Invalid CNPJ number.
ja: 納税登録番号(CNPJ)が正しくありません。

en: This field requires at least 14 digits
ja: 14桁以上で入力して下さい。

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
ja: XXX XXXの形式で郵便番号を入力してください。

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
ja: XXX-XXX-XXX の形式で、カナダ社会保障番号を入力して下さい。

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
ja: スイス アイデンティティかパスポート番号を X1234567<0 か 1234567890 の形式で入力して下さい。

en: Enter a valid Chilean RUT.
ja: 正しいチリ納税者番号(RUT)を入力してください。

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
ja: XX.XXX.XXX-Xの形式でチリ納税者番号(RUT)を入力してください。

en: The Chilean RUT is not valid.
ja: このチリ納税者番号(RUT)は無効です。

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
ja: XXXXXの形式でZipコードを入力してください。

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
ja: XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X の形式でドイツIDカード番号を入力して下さい。

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
ja: 01XXX から 52XXXの形式で郵便番号を入力してください。

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
ja: 6XXXXXXXX か 8XXXXXXXX か 9XXXXXXXX かのいずれかの形式で電話番号を入力してください。

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
ja: スペイン納税者番号(NIF)かスペイン住民番号(N.I.E)かスペイン企業番号(CIF)のいずれかを入力してください。

en: Please enter a valid NIF or NIE.
ja: スペイン納税者番号(NIF)かスペイン住民番号(N.I.E)を入力してください。

en: Invalid checksum for NIF.
ja: スペイン納税者番号(NIF)のチェックサムがあいません。

en: Invalid checksum for NIE.
ja: スペイン住民番号(N.I.E)のチェックサムがあいません。

en: Invalid checksum for CIF.
ja: スペイン企業番号(CIF)のチェックサムがあいません。

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
ja: XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX の形式で銀行口座番号を入力して下さい。

en: Invalid checksum for bank account number.
ja: 銀行口座番号のチェックサムがあいません。

en: Enter a valid Finnish social security number.
ja: フィンランド社会保証番号を正しく入力してください。

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
ja: XXXXXXXの形式でZipコードを入力してください。

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
ja: XXXXXか、XXXXX-XXXXの形式でアイスランド納税者番号を入力してください。

en: The Icelandic identification number is not valid.
ja: アイスランド納税者番号を正しく入力して下さい。

en: Enter a valid zip code.
ja: Zipコードを正しく入力してください。

en: Enter a valid Social Security number.
ja: 社会保障番号番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid VAT number.
ja: VAT番号を正しく入力してください。

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
ja: XXXXXか、XXXXX-XXXXの形式で郵便番号を入力してください。

en: Hokkaido
ja: 北海道

en: Aomori
ja: 青森県

en: Iwate
ja: 岩手県

en: Miyagi
ja: 宮城県

en: Akita
ja: 秋田県

en: Yamagata
ja: 山形県

en: Fukushima
ja: 福島県

en: Ibaraki
ja: 茨城県

en: Tochigi
ja: 栃木県

en: Gunma
ja: 群馬県

en: Saitama
ja: 埼玉県

en: Chiba
ja: 千葉県

en: Tokyo
ja: 東京都

en: Kanagawa
ja: 神奈川県

en: Yamanashi
ja: 山梨県

en: Nagano
ja: 長野県

en: Niigata
ja: 新潟県

en: Toyama
ja: 富山県

en: Ishikawa
ja: 石川県

en: Fukui
ja: 福井県

en: Gifu
ja: 岐阜県

en: Shizuoka
ja: 静岡県

en: Aichi
ja: 愛知県

en: Mie
ja: 三重県

en: Shiga
ja: 滋賀県

en: Kyoto
ja: 京都府

en: Osaka
ja: 大阪府

en: Hyogo
ja: 兵庫県

en: Nara
ja: 奈良県

en: Wakayama
ja: 和歌山県

en: Tottori
ja: 鳥取県

en: Shimane
ja: 島根県

en: Okayama
ja: 岡山県

en: Hiroshima
ja: 広島県

en: Yamaguchi
ja: 山口県

en: Tokushima
ja: 徳島県

en: Kagawa
ja: 香川県

en: Ehime
ja: 愛媛県

en: Kochi
ja: 高知県

en: Fukuoka
ja: 福岡県

en: Saga
ja: 佐賀県

en: Nagasaki
ja: 長崎県

en: Kumamoto
ja: 熊本県

en: Oita
ja: 大分県

en: Miyazaki
ja: 宮崎県

en: Kagoshima
ja: 鹿児島県

en: Okinawa
ja: 沖縄県

en: Michoacán
ja: Michoacan

en: Nuevo León
ja: Nuevo Leon

en: Querétaro
ja: Queretaro

en: San Luis Potosí
ja: San Luis Potosi

en: Yucatán
ja: Yucatan

en: Enter a valid postal code
ja: 郵便番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid phone number
ja: 電話番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid SoFi number
ja: 社会税務番号(SoFi)を正しく入力してください。

en: Enter a valid Norwegian social security number.
ja: ノルウェー社会保障番号を正しく入力してください。

en: This field requires 8 digits.
ja: 8桁で入力して下さい。

en: This field requires 11 digits.
ja: 11桁で入力して下さい。

en: National Identification Number consists of 11 digits.
ja: 国民識別番号は11文字で入力して下さい。

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
ja: 国民識別番号のチェックサムがあいません。

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.
ja: XXXXXか、XXXXX-XXXXの形式で納税者欄(NIP)を入力してください。

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
ja: 税務署登録ID(NIP)のチェックサムがあいません。

en: National Business Register Number (REGON) consists of 7 or 9 digits.
ja: ポーランド企業番号(REGON)は7文字か9文字で入力して下さい。

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
ja: ポーランド企業番号(REGON)のチェックサムがあいません。

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
ja: XX-XXXの形式で郵便番号を入力してください。

en: Enter a valid CIF.
ja: CIFを正しく入力してください。

en: Enter a valid CNP.
ja: CNPを正しく入力してください。

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
ja: ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX の形式でIBANを入力してください

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
ja: 電話番号は XXXX-XXXXXX 形式で入力してください。

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
ja: XXXXXX の形式で郵便番号を入力してください。

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
ja: XXXXXか、XXX XXの形式で郵便番号を入力してください。

en: Enter a valid postcode.
ja: 郵便番号を正しく入力してください。

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
ja: XXXXXか、XXXXX-XXXXの形式で郵便番号を入力してください。

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
ja: XXX-XX-XXXX の形式で、米国社会保障番号を入力して下さい。

en: Enter a valid South African ID number
ja: 南アフリカID番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid South African postal code
ja: 南アフリカ郵便番号を正しく入力してください。

en: redirect from
ja: リダイレクト元

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
ja: '/events/search/' のように、ドメイン名を除いた絶対パスにします。

en: redirect to
ja: リダイレクト先

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
ja: 上記のような絶対パスか、 'http://' で始まる完全な URL にします。

en: redirect
ja: リダイレクト

en: redirects
ja: リダイレクト

en: session key
ja: セッションキー

en: session data
ja: セッションデータ

en: expire date
ja: 有効期限

en: session
ja: セッション

en: sessions
ja: セッション

en: domain name
ja: ドメイン名

en: display name
ja: 表示名

en: site
ja: サイト

en: sites
ja: サイト

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
ja: 半角の英数字、アンダースコア、ダッシュ、スラッシュ以外は使用できません。

en: This value must contain only letters, numbers, underscores or hyphens.
ja: 半角の英数字、アンダースコア、ハイフン以外は使用できません。

en: Uppercase letters are not allowed here.
ja: 大文字はここでは使用できません。

en: Lowercase letters are not allowed here.
ja: 小文字はここでは使用できません。

en: Enter only digits separated by commas.
ja: カンマ区切りの数字だけを入力してください。

en: Enter valid e-mail addresses separated by commas.
ja: カンマ区切りの有効なメールアドレスを入力してください。

en: Please enter a valid IP address.
ja: 有効な IP アドレスを入力してください。

en: Empty values are not allowed here.
ja: 入力は必須です。

en: Non-numeric characters aren't allowed here.
ja: 数値以外は使用できません。

en: This value can't be comprised solely of digits.
ja: 数値だけの値にはできません。

en: Enter a whole number.
ja: 整数を入力してください。

en: Only alphabetical characters are allowed here.
ja: 半角アルファベット以外使用できません。

en: Invalid date: %s
ja: 無効な日付: %s

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
ja: YYYY-MM-DD形式で日付を入力してください。

en: Enter a valid time in HH:MM format.
ja: HH:MM形式で時刻を入力してください。

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM format.
ja: YYYY-MM-DD HH:MM形式で日時を入力してください。

en: Enter a valid e-mail address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
ja: ファイルが取得できませんでした。formのencoding typeを確認してください。

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
ja: 画像をアップロードしてください。アップロードした画像は画像でないか、または壊れています。

en: The URL %s does not point to a valid image.
ja: URL ( %s )  は画像ではありません。

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format. "%s" is invalid.
ja: 電話番号は XXX-XXX-XXXX 形式で入力してください。"%s" は無効です。

en: The URL %s does not point to a valid QuickTime video.
ja: URL ( %s ) は QuickTime ビデオではありません。

en: A valid URL is required.
ja: 正しい URL を入力してください。

en: Valid HTML is required. Specific errors are:
    %s
ja: 有効な HTML を入力してください。エラー:
    %s

en: Badly formed XML: %s
ja: 不正な XML です: %s

en: Invalid URL: %s
ja: 無効なURL: %s

en: The URL %s is a broken link.
ja: URL ( %s ) はリンクが壊れています。

en: Enter a valid U.S. state abbreviation.
ja: 正しい米州略称を入力してください。

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
ja[0]: 言葉使いに気を付けて！ %s という言葉は使えません。

en: This field must match the '%s' field.
ja: このフィールドは '%s' フィールドと一致せねばなりません。

en: Please enter something for at least one field.
ja: 少なくとも一つのフィールドに何か入力してください。

en: Please enter both fields or leave them both empty.
ja: 両方のフィールドに入力するか、両方とも未入力にしてください。

en: This field must be given if %(field)s is %(value)s
ja: %(field)s を %(value)s にするのなら、このフィールドに必ず入力してください。

en: This field must be given if %(field)s is not %(value)s
ja: %(field)s を %(value)s にしないのなら、このフィールドに必ず入力してください。

en: Duplicate values are not allowed.
ja: 重複する値は認められません。

en: This value must be between %(lower)s and %(upper)s.
ja: この値は %(lower)s から %(upper)s の間でなければなりません。

en: This value must be at least %s.
ja: この値は %s 以上でなければなりません。

en: This value must be no more than %s.
ja: この値は %s より小さくなければなりません。

en: This value must be a power of %s.
ja: この値は %s の累乗でなければなりません。

en: Please enter a valid decimal number.
ja: 有効な 10 進数を入力してください。

en: Please enter a valid decimal number with at most %s total digit. | Please enter a valid decimal number with at most %s total digits.
ja[0]: 全体で %s 文字以下の数字を入力してください。

en: Please enter a valid decimal number with a whole part of at most %s digit. | Please enter a valid decimal number with a whole part of at most %s digits.
ja[0]: 整数部は %s 文字以下の数字を入力してください。

en: Please enter a valid decimal number with at most %s decimal place. | Please enter a valid decimal number with at most %s decimal places.
ja[0]: 小数部は %s 文字以下の数字を入力してください。

en: Please enter a valid floating point number.
ja: 有効な 小数 を入力してください。

en: Make sure your uploaded file is at least %s bytes big.
ja: アップロードするファイルの大きさは %s バイト以上にしてください。

en: Make sure your uploaded file is at most %s bytes big.
ja: アップロードするファイルの大きさは %s 最大バイトまでです。

en: The format for this field is wrong.
ja: フィールドの形式が正しくありません。

en: This field is invalid.
ja: このフィールドは無効です。

en: Could not retrieve anything from %s.
ja: %s から何も検索できませんでした。

en: The URL %(url)s returned the invalid Content-Type header '%(contenttype)s'.
ja: URL %(url)s は無効なコンテンツタイプヘッダ '%(contenttype)s' を返しました。

en: Please close the unclosed %(tag)s tag from line %(line)s. (Line starts with "%(start)s".)
ja: %(line)s 行目から始まる %(tag)s タグを閉じてください ("%(start)s" で始まる行です)。

en: Some text starting on line %(line)s is not allowed in that context. (Line starts with "%(start)s".)
ja: %(line)s 行目から始まるテキストはこのコンテキストでは使えません。 ("%(start)s" で始まる行です)。

en: "%(attr)s" on line %(line)s is an invalid attribute. (Line starts with "%(start)s".)
ja: %(line)s 行目の "%(attr)s" は無効なアトリビュートです ("%(start)s" で始まる行です)。

en: "<%(tag)s>" on line %(line)s is an invalid tag. (Line starts with "%(start)s".)
ja: %(line)s 行目の "<%(tag)s>" は無効なタグです( "%(start)s" で始まる行です)。

en: A tag on line %(line)s is missing one or more required attributes. (Line starts with "%(start)s".)
ja: %(line)s 行目のタグは必須アトリビュートが未入力です( "%(start)s" で始まる行です)。

en: The "%(attr)s" attribute on line %(line)s has an invalid value. (Line starts with "%(start)s".)
ja: %(line)s 行目の "%(attr)s" アトリビュートの値が正しくありません ("%(start)s" で始まる行です) 。

en: %(object)s with this %(type)s already exists for the given %(field)s.
ja: %(field)s に入力されたものは、この %(type)s の %(object)s に既に存在します。

en: %(optname)s with this %(fieldname)s already exists.
ja: %(fieldname)s に %(optname)s は既に存在します。

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: This value must be an integer.
ja: 値は整数でなければなりません。

en: This value must be either True or False.
ja: 値は真: True または偽: False でなければなりません。

en: This field cannot be null.
ja: このフィールドには NULL を指定できません。

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
ja: YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]]形式で日時を入力してください。

en: This value must be a decimal number.
ja: 値は整数でなければなりません。

en: This value must be either None, True or False.
ja: 値は、空: None、真: True または偽: False でなければなりません。

en: Enter a valid time in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
ja: HH:MM[:ss[.uuuuuu]]形式で時刻を入力してください。

en: Enter a valid filename.
ja: 正しいファイル名を入力してください。

en: Please enter a valid %s.
ja: 正しい %s を入力してください。

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
ja: 複数選択するときには Control キーを押したまま選択してください。Mac は Command キーを使ってください

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid. | Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
ja[0]: 正しい %(self)s IDを入力してください。 %(value)r は無効です。

en: Enter a valid value.
ja: 値を正しく入力してください。

en: Ensure this value has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
ja: %(max)d 字以下で入力してください( %(length)d 文字入力されました)。

en: Ensure this value has at least %(min)d characters (it has %(length)d).
ja: %(min)d 字以上で入力してください。( %(length)d 文字入力されました)。

en: Ensure this value is less than or equal to %s.
ja: この値は %s 以下でなければなりません。

en: Ensure this value is greater than or equal to %s.
ja: この値は %s 以上でなければなりません。

en: Enter a number.
ja: 整数を入力してください。

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
ja: 整数部と少数部を併せて %s 桁までで入力して下さい。

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
ja: 少数部は %s 桁までで入力して下さい。

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
ja: 整数部は %s 桁までで入力して下さい。

en: Enter a valid date.
ja: 日付を正しく入力してください。

en: Enter a valid time.
ja: 時間を正しく入力してください。

en: Enter a valid date/time.
ja: 日付/時間を正しく入力してください。

en: No file was submitted.
ja: ファイルが送信されていません。

en: The submitted file is empty.
ja: 入力されたファイルは空です。

en: Enter a valid URL.
ja: URLを正しく入力してください。

en: This URL appears to be a broken link.
ja: このURLはリンクが壊れています。

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
ja: 正しく選択してください。 %(value)s は候補にありません。

en: Enter a list of values.
ja: リストを入力してください。

en: Enter a valid IPv4 address.
ja: 有効なIPアドレス (IPv4) を入力してください。

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
ja: 正しく選択してください。選択したものは候補にありません。

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
ja: 正しく選択してください。 %s は候補にありません。

en: Ensure your text is less than %s character. | Ensure your text is less than %s characters.
ja[0]: %s 字以下で入力してください。

en: Line breaks are not allowed here.
ja: 改行はできません。

en: Select a valid choice; '%(data)s' is not in %(choices)s.
ja: 正しく選択してください。; '%(data)s' は %(choices)s にありません。

en: Enter a whole number between -32,768 and 32,767.
ja: -32,768 から 32,767 までの整数を入力してください。

en: Enter a positive number.
ja: 正の数を入力してください。

en: Enter a whole number between 0 and 32,767.
ja: 0 から 32,767 までの整数を入力してください。

en: yes,no,maybe
ja: はい,いいえ,たぶん

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
ja[0]: %(size)d バイト

en: midnight
ja: 0時

en: noon
ja: 12時

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Mon
ja: 月

en: Tue
ja: 火

en: Wed
ja: 水

en: Thu
ja: 木

en: Fri
ja: 金

en: Sat
ja: 土

en: Sun
ja: 日

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: jan
ja: 1月

en: feb
ja: 2月

en: mar
ja: 3月

en: apr
ja: 4月

en: may
ja: 5月

en: jun
ja: 6月

en: jul
ja: 7月

en: aug
ja: 8月

en: sep
ja: 9月

en: oct
ja: 10月

en: nov
ja: 11月

en: dec
ja: 12月

en: Jan.
ja: 1月

en: Feb.
ja: 2月

en: Aug.
ja: 8月

en: Sept.
ja: 9月

en: Oct.
ja: 10月

en: Nov.
ja: 11月

en: Dec.
ja: 12月

en: or
ja: または

en: year | years
ja[0]: 年

en: month | months
ja[0]: 月

en: week | weeks
ja[0]: 週

en: day | days
ja[0]: 日

en: hour | hours
ja[0]: 時

en: minute | minutes
ja[0]: 分

en: minutes
ja: 分

en: DATE_FORMAT
ja: Y/m/d

en: DATETIME_FORMAT
ja: Y/m/d H:i

en: TIME_FORMAT
ja: H:i

en: YEAR_MONTH_FORMAT
ja: Y/m/d

en: MONTH_DAY_FORMAT
ja: m/d

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
ja: %(verbose_name)s を作成しました。

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
ja: %(verbose_name)s を更新しました。

en: The %(verbose_name)s was deleted.
ja:  %(verbose_name)s を削除しました。
