django - en to hy translation catalogue (47 entries)

en: th
hy: -րդ

en: st
hy: -ին

en: nd
hy: -րդ

en: rd
hy: -րդ

en: %(value).1f million | %(value).1f million
hy[0]: %(value).1f միլիոն
hy[1]: %(value).1f միլլիոն

en: %(value)s million | %(value)s million
hy[0]: %(value)s միլիոն
hy[1]: %(value)s միլլիոն

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
hy[0]: %(value).1f միլիարդ
hy[1]: %(value).1f միլլիարդ

en: %(value)s billion | %(value)s billion
hy[0]: %(value)s միլիարդ
hy[1]: %(value)s միլլիարդ

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
hy[0]: %(value).1f տրիլիոն
hy[1]: %(value).1f տրիլիոն

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
hy[0]: %(value)s տրիլիոն
hy[1]: %(value)s տրիլիոն

en: %(value).1f quadrillion | %(value).1f quadrillion
hy[0]: %(value).1f կվադրիլիոն
hy[1]: %(value).1f կվադրիլիոն

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
hy[0]: %(value)s կվադրիլիոն
hy[1]: %(value)s կվադրիլիոն

en: %(value).1f quintillion | %(value).1f quintillion
hy[0]: %(value).1f քուինտիլիոն
hy[1]: %(value).1f քուինտիլիոն

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
hy[0]: %(value)s քուինտիլիոն
hy[1]: %(value)s քուինտիլիոն

en: %(value).1f sextillion | %(value).1f sextillion
hy[0]: %(value).1f սեքստիլիոն
hy[1]: %(value).1f սեքստիլիոն

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
hy[0]: %(value)s սեքստիլիոն
hy[1]: %(value)s սեքստիլիոն

en: %(value).1f septillion | %(value).1f septillion
hy[0]: %(value).1f սեպտիլիոն
hy[1]: %(value).1f սեպտիլլիոն

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
hy[0]: %(value)s սեպտիլիոն
hy[1]: %(value)s սեպտիլլիոն

en: %(value).1f octillion | %(value).1f octillion
hy[0]: %(value).1f օկտիլիոն
hy[1]: %(value).1f օկտիլլիոն

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
hy[0]: %(value)s օկտիլիոն
hy[1]: %(value)s օկտիլլիոն

en: %(value).1f nonillion | %(value).1f nonillion
hy[0]: %(value).1f նոնիլիոն
hy[1]: %(value).1f նոնիլլիոն

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
hy[0]: %(value)s նոնիլիոն
hy[1]: %(value)s նոնիլլիոն

en: %(value).1f decillion | %(value).1f decillion
hy[0]: %(value).1f դեցիլիոն
hy[1]: %(value).1f  դեցիլիոն

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
hy[0]: %(value)s դեցիլիոն
hy[1]: %(value)s դեցիլիոն

en: %(value).1f googol | %(value).1f googol
hy[0]: %(value).1f գուգոլ
hy[1]: %(value).1f գուգոլ

en: %(value)s googol | %(value)s googol
hy[0]: %(value)s գուգոլ
hy[1]: %(value)s գուգոլ

en: one
hy: մեկ

en: two
hy: երկու

en: three
hy: երեք

en: four
hy: չորս

en: five
hy: հինգ

en: six
hy: վեց

en: seven
hy: յոթ

en: eight
hy: ութ

en: nine
hy: ինը

en: today
hy: այսօր

en: tomorrow
hy: վաղը

en: yesterday
hy: երեկ

[ctx: naturaltime]
en: %(delta)s ago
hy: %(delta)s առաջ

en: now
hy: հիմա

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
hy[0]: Մեկ վայրկյան առաջ
hy[1]: %(count)s վայրկյան առաջ

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
hy[0]: Մեկ րոպե առաջ
hy[1]: %(count)s րոպե առաջ

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
hy[0]: Մեկ ժամ առաջ
hy[1]: %(count)s ժամ առաջ

[ctx: naturaltime]
en: %(delta)s from now
hy: այս պահից %(delta)s առաջ

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
hy[0]: այս պահից մեկ վայրկյան առաջ
hy[1]: այս պահից %(count)s վայրկյան առաջ

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
hy[0]: այս պահից մեկ րոպե առաջ
hy[1]: այս պահից %(count)s րոպե առաջ

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
hy[0]: այս պահից մեկ ժամ առաջ
hy[1]: այս պահից %(count)s ժամ առաջ
