Django 1.0 - en to tr translation catalogue (171 entries)

en: object ID
tr: nesne kodu

en: headline
tr: başlık

en: comment
tr: yorum

en: is valid rating
tr: geçerli bir rating'dir

en: date/time submitted
tr: girildiği tarih/saat

en: is public
tr: geneldir

en: IP address
tr: IP adresi

en: is removed
tr: silinmiştir

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
tr: Yorum uygun değilse bu alanı işaretleyin. Yerine "Bu yorum silinmiştir" yazısı gözükür.

en: comments
tr: yorumlar

en: Content object
tr: İçerik nesnesi

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
tr: %(user)s, %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: person's name
tr: kişinin adı

en: ip address
tr: IP adresi

en: approved by staff
tr: personel tarafından onaylanmış

en: free comment
tr: serbest yorum

en: free comments
tr: serbest yorum

en: score
tr: puan

en: score date
tr: puan tarihi

en: karma score
tr: karma puanı

en: karma scores
tr: karma puanları

en: This comment was flagged by %(user)s:
    
    %(text)s
tr: Bu yorum, %(user)s tarafından işaretlenmiştir:
    
    %(text)s

en: flag date
tr: işaretleme tarihi

en: user flag
tr: kullanıcı işareti

en: user flags
tr: kullanıcı işaretleri

en: deletion date
tr: silme tarihi

en: Anonymous users cannot vote
tr: Kayıtlı olmayan kullanıcılar oy veremez

en: Invalid comment ID
tr: Geçersiz yorum kodu

en: No voting for yourself
tr: Kendinize oy veremezsiniz

en: This rating is required because you've entered at least one other rating.
tr: Bu rating zorunludur, çünkü en az bir başka rating girdiniz.

en: This comment was posted by a user who has posted fewer than %(count)s comment:
    
    %(text)s | This comment was posted by a user who has posted fewer than %(count)s comments:
    
    %(text)s
tr[0]: Bu yorum, %(count)s'den az yorum yazmış bir kullanıcı tarafından yazılmıştır:
    
    %(text)s
tr[1]: Bu yorum, %(count)s'den az yorum yazmış bir kullanıcı tarafından yazılmıştır:
    
    %(text)s

en: This comment was posted by a sketchy user:
    
    %(text)s
tr: Bu yorum, yüzeysel bir kullanıcı tarafından yazılmıştır:
    
    %(text)s

en: Only POSTs are allowed
tr: Yalnızca POST kabul edilir

en: One or more of the required fields wasn't submitted
tr: En az bir zorunlu alan doldurulmamıştır

en: Somebody tampered with the comment form (security violation)
tr: Yorum formu ile oynanmış (güvenlik problemi)

en: The comment form had an invalid 'target' parameter -- the object ID was invalid
tr: Yorum formunun 'target' parametresi geçersiz, nesne kodu geçersiz

en: The comment form didn't provide either 'preview' or 'post'
tr: Yorum formunda ne 'preview', ne de 'post' var

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Password:
tr: Şifre:

en: Forgotten your password?
tr: Şifremi unuttum

en: Log out
tr: Çıkış

en: Ratings
tr: Rating'ler

en: Required
tr: Zorunlu

en: Optional
tr: İsteğe bağlı

en: Post a photo
tr: Resim ekle

en: Comment:
tr: Yorum:

en: Preview comment
tr: Yorum önizleme

en: Your name:
tr: Adınız:

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
tr: <h3>%s:</h3>
    <ul>

en: All
tr: Hepsi

en: Any date
tr: Herhangi bir tarih

en: Today
tr: Bugün

en: Past 7 days
tr: Son 7 gün

en: This month
tr: Bu ay

en: This year
tr: Bu yıl

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: action time
tr: hareket saati

en: object id
tr: nesne kodu

en: object repr
tr: nesne repr gösterimi

en: action flag
tr: hareket işareti

en: change message
tr: değişiklik mesajı

en: log entry
tr: günlük kaydı

en: log entries
tr: günlük kayıtları

en: All dates
tr: Tüm tarihler

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
tr: Geçerli bir kullanıcı adı ve şifre giriniz. Her ikisinde de büyük ve küçük harfler farklıdır.

en: Log in
tr: Giriş

en: Please log in again, because your session has expired. Don't worry: Your submission has been saved.
tr: Oturumunuzun süresi dolmuştur, yeniden giriniz. Merak etmeyin, verileriniz kaydedilmiştir.

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
tr: Tarayıcınızın cookie desteği kapalıdır. Cookie desteğini açın, bu sayfayı yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

en: Usernames cannot contain the '@' character.
tr: Kullanıcı adında '@' karakterini kullanamazsınız.

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
tr: E-posta adresiniz, kullanıcı adınız değildir. Yerine '%s' deneyin.

en: Site administration
tr: Site yönetimi

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
tr: %(name)s \"%(obj)s\" başarı ile eklenmiştir.

en: You may edit it again below.
tr: Aşağıda değiştirebilirsiniz.

en: You may add another %s below.
tr: Aşağıda bir %s daha ekleyebilirsiniz.

en: Add %s
tr: %s ekle

en: Added %s.
tr: %s eklenmiştir.

en: and
tr: ve

en: Changed %s.
tr: %s değiştirilmiştir.

en: Deleted %s.
tr: %s silinmiştir.

en: No fields changed.
tr: Herhangi bir alan değiştirilmemiştir.

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
tr: %(name)s "%(obj)s" başarı ile değiştirilmiştir.

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
tr: %(name)s \"%(obj)s\" başarı ile eklenmiştir. Aşağida değiştirebilirsiniz.

en: Change %s
tr: %s değiştir

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s: %(obj)s
tr: %(name)s'daki bir ya da birden fazla %(fieldname)s: %(obj)s

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s:
tr: %(name)s'daki bir ya da birden fazla %(fieldname)s:

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
tr: %(name)s "%(obj)s" başarı ile silinmiştir.

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Change history: %s
tr: Değişiklik tarihçesi: %s

en: Select %s
tr: %s seç

en: Select %s to change
tr: Değiştirmek için %s seçiniz

en: Integer
tr: Tamsayı

en: Boolean (Either True or False)
tr: Boolean (True ya da False)

en: String (up to %(maxlength)s)
tr: String (en fazla %(maxlength)s karakter)

en: Comma-separated integers
tr: Virgül ile ayrılmış tamsayılar

en: Date (without time)
tr: Tarih (saat yok)

en: Date (with time)
tr: Tarih (saat ile)

en: E-mail address
tr: E-posta adresi

en: File path
tr: Dosya yolu

en: Decimal number
tr: Ondalık sayı

en: Boolean (Either True, False or None)
tr: Boolean (True, False, ya da None)

en: Relation to parent model
tr: Ana model ile ilişki

en: Phone number
tr: Telefon numarası

en: Text
tr: Metin

en: Time
tr: Saat

en: U.S. state (two uppercase letters)
tr: ABD eyaleti (iki büyük harf)

en: XML text
tr: XML metni

en: Documentation
tr: Dokümantasyon

en: Change password
tr: Şifre değiştirme

en: Home
tr: Ana sayfa

en: History
tr: Tarihçe

en: Date/time
tr: Tarih/saat

en: User
tr: Kullanıcı

en: Action
tr: Hareket

en: DATE_WITH_TIME_FULL
tr: j N Y, H:i

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
tr: Bu nesne ile ilgili bir tarihçe yoktur. Muhtemelen bu yönetim arayüzü aracılığıyla eklenmemiştir.

en: Django site admin
tr: Django site yöneticisi

en: Django administration
tr: Django yönetimi

en: Server error
tr: Sunucu hatası

en: Server error (500)
tr: Sunucu hatası (500)

en: Server Error <em>(500)</em>
tr: Sunucu hatası <em>(500)</em>

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
tr: Bir hata oluştu. Site yöneticilerine e-posta ile gönderildi ve en kısa zamanda düzeltilir. Sabrınız için teşekkür ederiz.

en: Page not found
tr: Sayfa bulunamamıştır

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
tr: Özür dileriz, sayfa bulunamamıştır.

en: Models available in the %(name)s application.
tr: %(name)s uygulamasındaki modeller.

en: Add
tr: Ekle

en: Change
tr: Değiştir

en: You don't have permission to edit anything.
tr: Değiştirme yetkiniz yoktur.

en: Recent Actions
tr: Son yapılanlar

en: My Actions
tr: Hareketlerim

en: None available
tr: Yok

en: Add %(name)s
tr: %(name)s ekle

en: Have you <a href="/password_reset/">forgotten your password</a>?
tr: <a href="/password_reset/">Şifremi unuttum</a>

en: Welcome,
tr: Hoş geldiniz,

en: Delete
tr: Sil

en: Deleting the %(object_name)s '%(object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
tr: %(object_name)s '%(object)s' silinmesi, ilgili nesnelerin silinmesini gerektirir, ancak şu nesneleri silmeye yetkiniz yoktur:

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(object)s"? All of the following related items will be deleted:
tr: %(object_name)s "%(object)s" silmek istediğinizden emin misiniz? Şunların tamamı silinecektir:

en: Yes, I'm sure
tr: Evet, eminim

en: Go
tr: Yap

en: View on site
tr: Görüntüle

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
tr[0]: Aşağıdaki hatayı düzeltin.
tr[1]: Aşağıdaki hataları düzeltin.

en: Ordering
tr: Sıralama

en: Order:
tr: Sırala:

en: Save as new
tr: Yeni olarak kaydet

en: Save and add another
tr: Kaydet ve bir tane daha ekle

en: Save and continue editing
tr: Kaydet ve düzenlemeye devam et

en: Save
tr: Kaydet

en: Password change
tr: Şifre değişikliği

en: Password change successful
tr: Şifre değiştirilmiştir

en: Your password was changed.
tr: Şifreniz değiştirilmiştir

en: Password reset
tr: Şifreyi resetle

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll reset your password and e-mail the new one to you.
tr: Şifrenizi unuttuysanız, aşağıdaki alana e-posta adresinizi giriniz. Yeni bir şifre otomatik olarak üretilir ve e-posta ile gönderilir.

en: E-mail address:
tr: E-posta:

en: Reset my password
tr: Şifremi resetle

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
tr: Sitemizde zaman geçirdiğiniz için teşekkür ederiz.

en: Log in again
tr: Yeniden giriniz

en: Password reset successful
tr: Şifre resetlendi

en: We've e-mailed a new password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
tr: Yeni şifre, verdiğiniz e-posta adresine gönderilmiştir.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
tr: Güvenliğiniz için eski şifrenizi giriniz, daha sonra yeni şifrenizi iki kez giriniz.

en: Old password:
tr: Eski şifre:

en: New password:
tr: Yeni şifre:

en: Confirm password:
tr: Yeni şifre (tekrar):

en: Change my password
tr: Şifremi değiştir

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
tr: Bu mektubu, %(site_name)s'daki kullanıcı hesabınız için yeni şifrenin

en: for your user account at %(site_name)s
tr: üretilmesini istediğiniz için aldınız

en: Your new password is: %(new_password)s
tr: Yeni şifreniz: %(new_password)s

en: Feel free to change this password by going to this page:
tr: Şifrenizi şu sayfadan değiştirebilirsiniz:

en: DATE_FORMAT
tr: j N Y

en: DATETIME_FORMAT
tr: j N Y, H:i

en: TIME_FORMAT
tr: H:i
