Django - en to pa translation catalogue (462 entries)

en: Arabic
pa: ਅਰਬੀ

en: Bulgarian
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਆਈ

en: Bengali
pa: ਬੰਗਾਲੀ

en: Bosnian
pa: ਬੋਸਨੀਆਈ

en: Catalan
pa: ਕਾਟਾਲਾਨ

en: Czech
pa: ਚੈੱਕ

en: Welsh
pa: ਵੈਲਸ਼

en: Danish
pa: ਡੈਨਿਸ਼

en: German
pa: ਜਰਮਨ

en: Greek
pa: ਗਰੀਕ

en: English
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ

en: British English
pa: ਬਰਤਾਨੀਵੀਂ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ

en: Spanish
pa: ਸਪੇਨੀ

en: Argentinean Spanish
pa: ਅਰਜਨਟੀਨੀ ਸਪੇਨੀ

en: Estonian
pa: ਈਸਟੋਨੀਆਈ

en: Basque
pa: ਬਸਕਿਊ

en: Persian
pa: ਪਰਸ਼ੀਆਈ

en: Finnish
pa: ਫੈਨਿਸ਼

en: French
pa: ਫਰੈਂਚ

en: Frisian
pa: ਫ਼ਾਰਸੀ

en: Irish
pa: ਆਈਰਸ਼

en: Galician
pa: ਗਲੀਸੀਆਈ

en: Hebrew
pa: ਹੈਬਰਿਊ

en: Hindi
pa: ਹਿੰਦੀ

en: Croatian
pa: ਕਰੋਆਟੀਆਈ

en: Hungarian
pa: ਹੰਗਰੀਆਈ

en: Indonesian
pa: ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆਈ

en: Icelandic
pa: ਆਈਸਲੈਂਡਿਕ

en: Italian
pa: ਇਤਾਲਵੀ

en: Japanese
pa: ਜਾਪਾਨੀ

en: Georgian
pa: ਜਾਰਜੀਆਈ

en: Khmer
pa: ਖਮੀਰ

en: Kannada
pa: ਕੰਨੜ

en: Korean
pa: ਕੋਰੀਆਈ

en: Lithuanian
pa: ਲੀਥੁਨੀਆਈ

en: Latvian
pa: ਲਾਟਵੀਅਨ

en: Macedonian
pa: ਮੈਕਡੋਨੀਆਈ

en: Mongolian
pa: ਮੰਗੋਲੀਆਈ

en: Dutch
pa: ਡੱਚ

en: Norwegian
pa: ਨਾਰਵੇਗੀਆਈ

en: Norwegian Bokmal
pa: ਨਾਰਵੇਗੀਆਈ ਬੋਕਮਾਲ

en: Norwegian Nynorsk
pa: ਨਾਰਵੇਗੀਅਨ ਨਯਨੋਰਸਕ

en: Polish
pa: ਪੋਲੈਂਡੀ

en: Portuguese
pa: ਪੁਰਤਗਾਲੀ

en: Brazilian Portuguese
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲੀ ਪੁਰਤਗਾਲੀ

en: Romanian
pa: ਰੋਮਾਨੀਆਈ

en: Russian
pa: ਰੂਸੀ

en: Slovak
pa: ਸਲੋਵਾਕ

en: Slovenian
pa: ਸਲੋਵੀਨੀਆਈ

en: Albanian
pa: ਅਲਬੀਨੀਆਈ

en: Serbian
pa: ਸਰਬੀਆਈ

en: Serbian Latin
pa: ਸਰਬੀਆਈ ਲੈਟਿਨ

en: Swedish
pa: ਸਵੀਡਨੀ

en: Tamil
pa: ਤਾਮਿਲ

en: Telugu
pa: ਤੇਲਗੂ

en: Thai
pa: ਥਾਈ

en: Turkish
pa: ਤੁਰਕ

en: Ukrainian
pa: ਯੂਕਰੇਨੀ

en: Vietnamese
pa: ਵੀਅਤਨਾਮੀ

en: Simplified Chinese
pa: ਸਧਾਰਨ ਚੀਨੀ

en: Traditional Chinese
pa: ਮੂਲ ਚੀਨੀ

en: Successfully deleted %(count)d %(items)s.
pa: %(count)d %(items)s ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਹਟਾਈਆਂ ਗਈਆਂ।

en: Are you sure?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Delete selected %(verbose_name_plural)s
pa: ਚੁਣੇ %(verbose_name_plural)s ਹਟਾਓ

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
pa: <h3>%s ਵਲੋਂ:</h3>
    <ul>

en: All
pa: ਸਭ

en: Any date
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਮਿਤੀ

en: Today
pa: ਅੱਜ

en: Past 7 days
pa: ਪਿਛਲੇ ੭ ਦਿਨ

en: This month
pa: ਇਹ ਮਹੀਨੇ

en: This year
pa: ਇਹ ਸਾਲ

en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: No
pa: ਨਹੀਂ

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Action:
pa: ਕਾਰਵਾਈ:

en: action time
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਸਮਾਂ

en: object id
pa: ਆਬਜੈਕਟ id

en: object repr
pa: ਆਬਜੈਕਟ repr

en: action flag
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਫਲੈਗ

en: change message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਬਦਲੋ

en: log entry
pa: ਲਾਗ ਐਂਟਰੀ

en: log entries
pa: ਲਾਗ ਐਂਟਰੀਆਂ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Changed %s.
pa: %s ਬਦਲਿਆ।

en: and
pa: ਅਤੇ

en: Added %(name)s "%(object)s".
pa: (name)s "%(object)s" ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤਾ।

en: Changed %(list)s for %(name)s "%(object)s".
pa: %(name)s "%(object)s" ਲਈ %(list)s ਨੂੰ ਬਦਲਿਆ

en: Deleted %(name)s "%(object)s".
pa: (name)s "%(object)s" ਹਟਾਇਆ ਗਿਆ।

en: No fields changed.
pa: ਕੋਈ ਖੇਤਰ ਨਹੀਂ ਬਦਲਿਆ।

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
pa: %(name)s "%(obj)s" ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਹਟਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: You may edit it again below.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਹੇਠਾਂ ਸੋਧ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You may add another %s below.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਹੋਰ %s ਹੇਠਾਂ ਜੋੜ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
pa: %(name)s "%(obj)s" ਨੂੰ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ ਸੀ।

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
pa: %(name)s "%(obj)s" ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਜੋੜਿਆ ਗਿਆ ਸੀ। ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਹੇਠਾਂ ਸੋਧ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: No action selected.
pa: ਕੋਈ ਕਾਰਵਾਈ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ ਗਈ।

en: Add %s
pa: %s ਸ਼ਾਮਲ

en: Change %s
pa: %s ਬਦਲੋ

en: Database error
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਗਲਤੀ

en: %(count)s %(name)s was changed successfully. | %(count)s %(name)s were changed successfully.
pa[0]: %(count)s %(name)s ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ।
pa[1]: %(count)s %(name)s ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਬਦਲੇ ਗਏ ਹਨ।

en: %(total_count)s selected | All %(total_count)s selected
pa[0]: %(total_count)s ਚੁਣਿਆ।
pa[1]: %(total_count)s ਚੁਣੇ

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
pa: %(name)s "%(obj)s" ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਹਟਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Change history: %s
pa: ਅਤੀਤ ਬਦਲੋ: %s

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
pa: ਠੀਕ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਉ ਜੀ। ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਦੋਵੇਂ ਖੇਤਰਾਂ ਅੱਖਰ ਆਕਾਰ ਪ੍ਰਤੀ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ ਹਨ।

en: Please log in again, because your session has expired.
pa: ਫੇਰ ਲਾਗਇਨ ਕਰੋ ਜੀ, ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਹਾਡੇ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗ ਗਈ ਸੀ।

en: Usernames cannot contain the '@' character.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਵਿੱਚ '@' ਅੱਖਰ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਤੁਹਾਡਾ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਹੈ। '%s' ਨਾਲ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Site administration
pa: ਸਾਈਟ ਪਰਬੰਧ

en: Log in
pa: ਲਾਗ ਇਨ

en: %s administration
pa: %s ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਨ

en: Date:
pa: ਮਿਤੀ:

en: Time:
pa: ਸਮਾਂ:

en: Currently:
pa: ਮੌਜੂਦਾ:

en: Change:
pa: ਬਦਲੋ:

en: Lookup
pa: ਖੋਜ

en: Add Another
pa: ਹੋਰ ਸ਼ਾਮਲ

en: Page not found
pa: ਸਫ਼ਾ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
pa: ਸਾਨੂੰ ਅਫਸੋਸ ਹੈ, ਪਰ ਅਸੀਂ ਮੰਗਿਆ ਗਿਆ ਸਫ਼ਾ ਨਹੀਂ ਲੱਭ ਸਕੇ।

en: Home
pa: ਘਰ

en: Server error
pa: ਸਰਵਰ ਗਲਤੀ

en: Server error (500)
pa: ਸਰਵਰ ਗਲਤੀ (500)

en: Server Error <em>(500)</em>
pa: ਸਰਵਰ ਗਲਤੀ <em>(500)</em>

en: Run the selected action
pa: ਚੁਣੀ ਕਾਰਵਾਈ ਕਰੋ

en: Go
pa: ਜਾਓ

en: Click here to select the objects across all pages
pa: ਸਭ ਸਫ਼ਿਆਂ ਵਿੱਚੋਂ ਆਬਜੈਕਟ ਚੁਣਨ ਲਈ ਇੱਥੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Select all %(total_count)s %(module_name)s
pa: ਸਭ %(total_count)s %(module_name)s ਚੁਣੋ

en: Clear selection
pa: ਚੋਣ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Welcome,
pa: ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ,

en: Documentation
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟੇਸ਼ਨ

en: Change password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ

en: Log out
pa: ਲਾਗ ਆਉਟ

en: Django site admin
pa: ਡੀਜਾਂਗੋ ਸਾਈਟ ਐਡਮਿਨ

en: Django administration
pa: ਡੀਜਾਂਗੋ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਨ

en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ

en: History
pa: ਅਤੀਤ

en: View on site
pa: ਸਾਈਟ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
pa[0]: ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੀ ਗਲਤੀ ਠੀਕ ਕਰੋ ਜੀ।
pa[1]: ਹੇਠ ਦਿੱਤੀਆਂ ਗਲਤੀਆਂ ਠੀਕ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Add %(name)s
pa: %(name)s ਸ਼ਾਮਲ

en: Filter
pa: ਫਿਲਟਰ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Yes, I'm sure
pa: ਹਾਂ, ਮੈਂ ਚਾਹੁੰਦਾ ਹਾਂ

en: Delete multiple objects
pa: ਕਈ ਆਬਜੈਕਟ ਹਟਾਓ

en:  By %(filter_title)s
pa:  %(filter_title)s ਵਲੋਂ

en: Models available in the %(name)s application.
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ %(name)s ਵਿੱਚ ਉਪਲੱਬਧ ਮਾਡਲ ਹਨ।

en: Change
pa: ਬਦਲੋ

en: You don't have permission to edit anything.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਕੁਝ ਵੀ ਸੋਧਣ ਦਾ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Recent Actions
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਕਾਰਵਾਈਆਂ

en: My Actions
pa: ਮੇਰੀਆਂ ਕਾਰਵਾਈਆਂ

en: None available
pa: ਕੋਈ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Unknown content
pa: ਅਣਜਾਣ ਸਮੱਗਰੀ

en: Username:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ:

en: Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ:

en: Date/time
pa: ਮਿਤੀ/ਸਮਾਂ

en: User
pa: ਯੂਜ਼ਰ

en: Action
pa: ਕਾਰਵਾਈ

en: Show all
pa: ਸਭ ਵੇਖੋ

en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

en: Search
pa: ਖੋਜ

en: 1 result | %(counter)s results
pa[0]: ੧ ਨਤੀਜਾ
pa[1]: %(counter)s ਨਤੀਜੇ

en: %(full_result_count)s total
pa: %(full_result_count)s ਕੁੱਲ

en: Save as new
pa: ਨਵੇਂ ਵਜੋਂ ਵੇਖੋ

en: Save and add another
pa: ਸੰਭਾਲੋ ਤੇ ਹੋਰ ਸ਼ਾਮਲ

en: Save and continue editing
pa: ਸੰਭਾਲੋ ਤੇ ਸੋਧਣਾ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਆਪਣਾ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਉ। ਫੇਰ ਤੁਸੀਂ ਹੋਰ ਯੂਜ਼ਰ ਚੋਣਾਂ ਨੂੰ ਸੋਧ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
pa: ਯੂਜ਼ਰ <strong>%(username)s</strong> ਲਈ ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ।

en: Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ

en: Password (again)
pa: ਪਾਸਵਰਡ (ਫੇਰ)

en: Enter the same password as above, for verification.
pa: ਜਾਂਚ ਲਈ, ਉੱਤੇ ਦਿੱਤਾ ਪਾਸਵਰਡ ਹੀ ਦਿਓ।

en: Add another %(verbose_name)s
pa: %(verbose_name)s ਹੋਰ ਸ਼ਾਮਲ

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: Delete?
pa: ਹਟਾਉਣਾ?

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
pa: ਅੱਜ ਵੈੱਬਸਾਈਟ ਨੂੰ ਕੁਝ ਚੰਗਾ ਸਮਾਂ ਦੇਣ ਲਈ ਧੰਨਵਾਦ ਹੈ।

en: Log in again
pa: ਫੇਰ ਲਾਗਇਨ ਕਰੋ

en: Password change
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ

en: Password change successful
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ

en: Your password was changed.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਲਈ ਪਹਿਲਾਂ ਆਪਣਾ ਪੁਰਾਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਉ, ਅਤੇ ਫੇਰ ਆਪਣਾ ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਦੋ ਵਰਾ ਦਿਉ ਤਾਂ ਕਿ ਅਸੀਂ ਜਾਂਚ ਸਕੀਏ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਲਿਖਿਆ ਹੈ।

en: Old password
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਪਾਸਵਰਡ

en: New password
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ

en: Change my password
pa: ਮੇਰਾ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ

en: Password reset
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: Password reset complete
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰਨਾ ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਪਾਸਵਰਡ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ। ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖ ਕੇ ਹੁਣੇ ਲਾਗਇਨ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Password reset confirmation
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Enter new password
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
pa: ਆਪਣਾ ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਦੋ ਵਾਰ ਦਿਉ ਤਾਂ ਕਿ ਅਸੀਂ ਜਾਂਚ ਕਰ ਸਕੀਏ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਲਿਖਿਆ ਹੈ।

en: New password:
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ:

en: Confirm password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਪੁਸ਼ਟੀ:

en: Password reset unsuccessful
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਅਸਫ਼ਲ

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਰੀ-ਸੈੱਟ ਲਿੰਕ ਗਲਤ ਹੈ, ਸੰਭਵ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਇਹ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੈ। ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਰੀ-ਸੈੱਟ ਲਈ ਬੇਨਤੀ ਭੇਜੋ ਜੀ।

en: Password reset successful
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਈਮੇਲ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ, ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਸੀਂ ਪਾਸਵਰਡ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਸੀ।

en: for your user account at %(site_name)s
pa: %(site_name)s ਉੱਤੇ ਤੁਹਾਡੇ ਯੂਜ਼ਰ ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ

en: Please go to the following page and choose a new password:
pa: ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਸਫ਼ੇ ਉੱਤੇ ਜਾਉ ਤੇ ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਚੁਣੋ:

en: Your username, in case you've forgotten:
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ, ਜੇ ਕਿਤੇ ਗਲਤੀ ਨਾਲ ਭੁੱਲ ਗਏ ਹੋਵੋ:

en: Thanks for using our site!
pa: ਸਾਡੀ ਸਾਈਟ ਵਰਤਣ ਲਈ ਧੰਨਵਾਦ ਜੀ!

en: The %(site_name)s team
pa: %(site_name)s ਟੀਮ

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
pa: ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਭੁੱਲ ਗਏ? ਆਪਣਾ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਹੇਠਾਂ ਦਿਓ ਅਤੇ ਅਸੀਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਨਵੇਂ ਲਈ ਹਦਾਇਤਾਂ ਨਾਲ ਈਮੇਲ ਭੇਜ ਦੇਵਾਂਗੇ।

en: E-mail address:
pa: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ:

en: Reset my password
pa: ਮੇਰਾ ਪਾਸਵਰਡ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: All dates
pa: ਸਭ ਮਿਤੀਆਂ

en: Select %s
pa: %s ਚੁਣੋ

en: Select %s to change
pa: ਬਦਲਣ ਲਈ %s ਚੁਣੋ

en: site
pa: ਸਾਈਟ

en: template
pa: ਟੈਪਲੇਟ

en: tag:
pa: ਟੈਗ:

en: filter:
pa: ਫਿਲਟਰ:

en: view:
pa: ਵੇਖੋ:

en: App %r not found
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ %r ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: model:
pa: ਮਾਡਲ:

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
pa: ਸਬੰਧਿਤ `%(app_label)s.%(object_name)s` ਆਬਜੈਕਟ

en: all %s
pa: ਸਭ %s

en: number of %s
pa: %s ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Fields on %s objects
pa: %s ਆਬਜੈਕਟ ਉੱਤੇ ਖੇਤਰ

en: Bookmarklets
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕਲਿਟ

en: Documentation bookmarklets
pa: ਡੌਕੂਮੈਟੇਸ਼ਨ ਬੁੱਕਮਾਰਕਲਿਟ

en: Documentation for this page
pa: ਇਹ ਸਫ਼ੇ ਲਈ ਡੌਕੂਮੈਂਟੇਸ਼ਨ

en: Show object ID
pa: ਆਬਜੈਕਟ ID ਵੇਖੋ

en: Edit this object (current window)
pa: ਇਹ ਆਬਜੈਕਟ ਸੋਧੋ (ਮੌਜੂਦਾ ਵਿੰਡੋ)

en: Edit this object (new window)
pa: ਇਹ ਆਬਜੈਕਟ ਸੋਧੋ (ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ)

en: Personal info
pa: ਨਿੱਜੀ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Permissions
pa: ਅਧਿਕਾਰ

en: Important dates
pa: ਖਾਸ ਮਿਤੀਆਂ

en: Groups
pa: ਗਰੁੱਪ

en: Password changed successfully.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Change password: %s
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ: %s

en: Username
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, digits and @/./+/-/_ only.
pa: ਲਾਜ਼ਮੀ। ੩੦ ਜਾਂ ਘੱਟ ਅੱਖਰ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ। ਅੱਖਰ, ਅੰਕ @/./+/-/_ ਹੀ।

en: Password confirmation
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: A user with that username already exists.
pa: ਉਸ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਨਾਲ ਯੂਜ਼ਰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: The two password fields didn't match.
pa: ਦੋਵੇਂ ਪਾਸਵਰਡ ਖੇਤਰ ਮਿਲਦੇ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: This account is inactive.
pa: ਇਹ ਅਕਾਊਂਟ ਗ਼ੈਰ-ਸਰਗਰਮ ਹੈ।

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਵੈੱਬ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਉੱਤੇ ਕੂਕੀਜ਼ ਚਾਲੂ ਨਹੀਂ ਜਾਪਦੇ ਹਨ। ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਲਈ ਕੂਕੀਜ਼ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ।

en: E-mail
pa: ਈਮੇਲ

en: Password reset on %s
pa: %s ਉੱਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: New password confirmation
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਪੁਰਾਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਗਲਤ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਸੀ। ਇਸ ਨੂੰ ਫੇਰ ਦਿਉ ਜੀ।

en: name
pa: ਨਾਂ

en: codename
pa: ਕੋਡ-ਨਾਂ

en: permission
pa: ਅਧਿਕਾਰ

en: permissions
pa: ਅਧਿਕਾਰ

en: group
pa: ਗਰੁੱਪ

en: groups
pa: ਗਰੁੱਪ

en: username
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, numbers and @/./+/-/_ characters
pa: ਲਾਜ਼ਮੀ। ੩੦ ਜਾਂ ਘੱਟ ਅੱਖਰ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ। ਅੱਖਰ, ਅੰਕ @//+/-/_ ਹੀ।

en: first name
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਨਾਂ

en: last name
pa: ਆਖਰੀ ਨਾਂ

en: e-mail address
pa: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ

en: password
pa: ਪਾਸਵਰਡ

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
pa: '[algo]$[salt]$[hexdigest]' ਵਰਤੋਂ ਜਾਂ <a href="password/">ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ ਫਾਰਮ</a> ਵਰਤੋਂ।

en: staff status
pa: ਸਟਾਫ ਹਾਲਤ

en: active
pa: ਸਰਗਰਮ

en: superuser status
pa: ਸੁਪਰਯੂਜ਼ਰ ਹਾਲਤ

en: last login
pa: ਆਖਰੀ ਲਾਗਇਨ

en: date joined
pa: ਜੁਆਇੰਨ ਕਰਨ ਦੀ ਮਿਤੀ

en: user permissions
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਅਧਿਕਾਰ

en: user
pa: ਯੂਜ਼ਰ

en: users
pa: ਯੂਜ਼ਰ

en: message
pa: ਸੁਨੇਹਾ

en: Logged out
pa: ਲਾਗ ਆਉਟ ਕੀਤਾ

en: Enter a valid e-mail address.
pa: ਠੀਕ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Content
pa: ਸਮੱਗਰੀ

en: Metadata
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: Flag selected comments
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਟਿੱਪਣੀਆਂ ਫਲੈਗ ਕਰੋ

en: approved | approved
pa[0]: ਮਨਜ਼ੂਰ ਹੈ
pa[1]: ਮਨਜ਼ੂਰ ਹਨ

en: Approve selected comments
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਟਿੱਪਣੀਆਂ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: removed | removed
pa[0]: ਹਟਾਈ
pa[1]: ਹਟਾਈਆਂ

en: Remove selected comments
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਟਿੱਪਣੀਆਂ ਹਟਾਓ

en: 1 comment was successfully %(action)s. | %(count)s comments were successfully %(action)s.
pa[0]: ੧ ਟਿੱਪਣੀ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ %(action)s ਗਈ।
pa[1]: %(count)s ਟਿੱਪਣੀਆਂ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ %(action)s ਗਈਆਂ।

en: %(site_name)s comments
pa: %(site_name)s ਟਿੱਪਣੀਆਂ

en: Latest comments on %(site_name)s
pa: %(site_name)s ਉੱਤੇ ਤਾਜ਼ਾ ਟਿੱਪਣੀਆਂ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Email address
pa: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ

en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: content type
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਕਿਸਮ

en: object ID
pa: ਆਬਜੈਕਟ ID

en: user's name
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਦਾ ਨਾਂ

en: user's email address
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਦਾ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ

en: user's URL
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਦਾ URL

en: comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: date/time submitted
pa: ਭੇਜਣ ਮਿਤੀ/ਸਮਾਂ

en: IP address
pa: IP ਐਡਰੈੱਸ

en: is public
pa: ਪਬਲਿਕ ਹੈ

en: is removed
pa: ਹਟਾਇਆ ਗਿਆ

en: comments
pa: ਟਿੱਪਣੀਆਂ

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
pa: %(user)s ਵਲੋਂ %(date)s ਨੂੰ ਪੋਸਟ ਕੀਤੀ
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: flag
pa: ਫਲੈਗ

en: date
pa: ਮਿਤੀ

en: comment flag
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਫਲੈਗ

en: comment flags
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਫਲੈਗ

en: Approve a comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰੋ

en: Really make this comment public?
pa: ਇਹ ਟਿੱਪਣੀ ਪਬਲਿਕ ਬਣਾਉਣੀ ਹੈ?

en: Approve
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Thanks for approving
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਨ ਲਈ ਧੰਨਵਾਦ ਜੀ

en: Remove a comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਹਟਾਓ

en: Really remove this comment?
pa: ਇਹ ਟਿੱਪਣੀ ਹਟਾਉਣੀ ਹੈ?

en: Thanks for removing
pa: ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਧੰਨਵਾਦ

en: Flag this comment
pa: ਇਹ ਟਿੱਪਣੀ ਲਈ ਫਲੈਗ

en: Really flag this comment?
pa: ਇਹ ਟਿੱਪਣੀ ਲਈ ਫਲੈਗ ਲਾਉਣਾ ਹੈ?

en: Flag
pa: ਫਲੈਗ

en: Thanks for flagging
pa: ਫਲੈਗ ਲਗਾਉਣ ਲਈ ਧੰਨਵਾਦ

en: Post
pa: ਪੋਸਟ ਕਰੋ

en: Preview
pa: ਝਲਕ

en: Thanks for commenting
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਦੇਣ ਲਈ ਧੰਨਵਾਦ

en: Thank you for your comment
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਟਿੱਪਣੀ ਲਈ ਤੁਹਾਡਾ ਧੰਨਵਾਦ

en: Preview your comment
pa: ਆਪਣੀ ਟਿੱਪਣੀ ਦੀ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

en: Please correct the error below | Please correct the errors below
pa[0]: ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੀ ਗਲਤੀ ਠੀਕ ਕਰੋ ਜੀ।
pa[1]: ਹੇਠ ਦਿੱਤੀਆਂ ਗਲਤੀਆਂ ਠੀਕ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Post your comment
pa: ਆਪਣੀ ਟਿੱਪਣੀ ਪੋਸਟ ਕਰੋ

en: or make changes
pa: ਜਾਂ ਬਦਲਾਅ ਕਰੋ

en: python model class name
pa: ਪਾਈਥਨ ਮਾਡਲ ਕਲਾਸ ਨਾਂ

en: content types
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਕਿਸਮ

en: Advanced options
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਚੋਣਾਂ

en: title
pa: ਟਾਈਟਲ

en: content
pa: ਸਮੱਗਰੀ

en: enable comments
pa: ਟਿੱਪਣੀਆਂ ਚਾਲੂ

en: template name
pa: ਟੈਪਲੇਟ ਨਾਂ

en: registration required
pa: ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਲੋੜੀਦੀ ਹੈ

en: Point
pa: ਪੁਆਇੰਟ

en: Line string
pa: ਲਾਈਨ ਸਤਰ

en: Polygon
pa: ਬਹੁਭੁਜ

en: Multi-point
pa: ਕਈ-ਪੁਆਇੰਟ

en: Multi polygon
pa: ਮਲਟੀ ਬਹੁ-ਭੁਜ

en: Geometry collection
pa: ਜੁਮੈਟਰੀ ਭੰਡਾਰ

en: No geometry value provided.
pa: ਕੋਈ ਜੁਮੈਟਰੀ ਮੁੱਲ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ।

en: Invalid geometry value.
pa: ਗਲਤ ਜੁਮੈਟਰੀ ਮੁੱਲ।

en: Invalid geometry type.
pa: ਗਲਤ ਜੁਮੈਟਰੀ ਕਿਸਮ।

en: th
pa: ਵਾਂ

en: st
pa: ਲਾਂ

en: nd
pa: ਜਾ

en: rd
pa: ਜਾ

en: %(value).1f million | %(value).1f million
pa[0]: %(value).1f ਮਿਲੀਅਨ
pa[1]: %(value).1f ਮਿਲੀਅਨ

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
pa[0]: %(value).1f ਬਿਲੀਅਨ
pa[1]: %(value).1f ਬਿਲੀਅਨ

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
pa[0]: %(value).1f ਟਰਲੀਅਨ
pa[1]: %(value).1f ਟਰਲੀਅਨ

en: one
pa: ਇੱਕ

en: two
pa: ਦੋ

en: three
pa: ਤਿੰਨ

en: four
pa: ਚਾਰ

en: five
pa: ਪੰਜ

en: six
pa: ਛੇ

en: seven
pa: ਸੱਤ

en: eight
pa: ਅੱਠ

en: nine
pa: ਨੌ

en: today
pa: ਅੱਜ

en: tomorrow
pa: ਭਲਕੇ

en: yesterday
pa: ਕੱਲ੍ਹ

en: This field requires only numbers.
pa: ਇਹ ਖੇਤਰ ਲਈ ਨੰਬਰ ਹੀ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ।

en: This field requires 7 or 8 digits.
pa: ਇਹ ਖੇਤਰ ਲਈ  7 ਜਾਂ 8 ਅੰਕ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ।

en: Invalid CUIT.
pa: ਗਲਤ CUIT ਹੈ।

en: Vienna
pa: ਵੀਆਨਾ

en: Enter a 4 digit post code.
pa: 4 ਅੰਕਾਂ ਦਾ ਪੋਸਟ ਕੋਡ ਦਿਉ।

en: Invalid CPF number.
pa: ਗਲਤ CPF ਨੰਬਰ ਹੈ।

en: Enter a valid birth number.
pa: ਠੀਕ ਜਨਮ ਨੰਬਰ ਦਿਉ।

en: Berlin
pa: ਬਰਲਿਨ

en: Enter a valid post code
pa: ਠੀਕ ਪੋਸਟ ਕੋਡ ਦਿਓ

en: Enter a valid phone number
pa: ਠੀਕ ਫੋਨ ਨੰਬਰ ਦਿਓ

en: Jakarta
pa: ਜੈਕਰਾਤਾ

en: Federal Government
pa: ਫੈਡਰਲ ਸਰਕਾਰ

en: Tokyo
pa: ਟੋਕੀਓ

en: This field requires 11 digits.
pa: ਇਹ ਖੇਤਰ ਲਈ ੧੧ ਅੰਕ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ।

en: England
pa: ਇੰਗਲੈਂਡ

en: Northern Ireland
pa: ਉੱਤਰੀ ਆਈਰਲੈਂਡ

en: Scotland
pa: ਸਕਾਟਲੈਂਡ

en: Wales
pa: ਵਾਲਿਜ਼

en: Phone number
pa: ਫੋਨ ਨੰਬਰ

en: redirect
pa: ਰੀ-ਡਾਇਰੈਕਟ

en: session key
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਕੁੰਜੀ

en: session data
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਡਾਟਾ

en: expire date
pa: ਮਿਆਦ ਮਿਤੀ

en: session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ

en: sessions
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ

en: domain name
pa: ਡੋਮੇਨ ਨਾਂ

en: display name
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਨਾਂ

en: sites
pa: ਸਾਈਟਾਂ

en: Enter a valid value.
pa: ਠੀਕ ਮੁੱਲ ਦਿਓ

en: Enter a valid URL.
pa: ਠੀਕ URL ਦਿਉ।

en: Field of type: %(field_type)s
pa: ਖੇਤਰ ਦੀ ਕਿਸਮ: %(field_type)s

en: Integer
pa: ਅੰਕ

en: This value must be an integer.
pa: ਇਹ ਮੁੱਲ ਪੂਰਨ ਅੰਕ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: This value must be either True or False.
pa: ਇਹ ਮੁੱਲ ਠੀਕ ਜਾਂ ਗਲਤ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Date (without time)
pa: ਮਿਤੀ (ਬਿਨਾਂ ਸਮਾਂ)

en: Invalid date: %s
pa: ਗਲਤ ਮਿਤੀ: %s

en: Date (with time)
pa: ਮਿਤੀ (ਸਮੇਂ ਨਾਲ)

en: Decimal number
pa: ਦਸ਼ਮਲਵ ਅੰਕ

en: E-mail address
pa: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ

en: File path
pa: ਫਾਇਲ ਪਾਥ

en: Text
pa: ਟੈਕਸਟ

en: Time
pa: ਸਮਾਂ

en: XML text
pa: XML ਟੈਕਸਟ

en: This field is required.
pa: ਇਹ ਖੇਤਰ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ।

en: Enter a number.
pa: ਨੰਬਰ ਦਿਓ।

en: Enter a valid date.
pa: ਠੀਕ ਮਿਤੀ ਦਿਓ।

en: Enter a valid time.
pa: ਠੀਕ ਸਮਾਂ ਦਿਓ।

en: Enter a valid date/time.
pa: ਠੀਕ ਮਿਤੀ/ਸਮਾਂ ਦਿਓ।

en: No file was submitted.
pa: ਕੋਈ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਭੇਜੀ।

en: The submitted file is empty.
pa: ਦਿੱਤੀ ਫਾਇਲ ਖਾਲੀ ਹੈ।

en: Enter a list of values.
pa: ਮੁੱਲ ਦੀ ਲਿਸਟ ਦਿਓ।

en: Order
pa: ਲੜੀ

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
pa[0]: %(size)d ਬਾਈਟ
pa[1]: %(size)d ਬਾਈਟ

en: PM
pa: ਸ਼ਾਮ

en: AM
pa: ਸਵੇਰ

en: midnight
pa: ਅੱਧੀ-ਰਾਤ

en: noon
pa: ਨੂਨ

en: Monday
pa: ਸੋਮਵਾਰ

en: Tuesday
pa: ਮੰਗਲਵਾਰ

en: Wednesday
pa: ਬੁੱਧਵਾਰ

en: Thursday
pa: ਵੀਰਵਾਰ

en: Friday
pa: ਸ਼ੁੱਕਰਵਾਰ

en: Saturday
pa: ਸ਼ਨਿੱਚਰਵਾਰ

en: Sunday
pa: ਐਤਵਾਰ

en: Mon
pa: ਸੋਮ

en: Tue
pa: ਮੰਗ

en: Wed
pa: ਬੁੱਧ

en: Thu
pa: ਵੀਰ

en: Fri
pa: ਸ਼ੁੱਕ

en: Sat
pa: ਸ਼ਨਿੱ

en: Sun
pa: ਐਤ

en: January
pa: ਜਨਵਰੀ

en: February
pa: ਫਰਵਰੀ

en: March
pa: ਮਾਰਚ

en: April
pa: ਅਪਰੈਲ

en: May
pa: ਮਈ

en: June
pa: ਜੂਨ

en: July
pa: ਜੁਲਾਈ

en: August
pa: ਅਗਸਤ

en: September
pa: ਸਤੰਬਰ

en: October
pa: ਅਕਤੂਬਰ

en: November
pa: ਨਵੰਬਰ

en: December
pa: ਦਸੰਬਰ

en: jan
pa: ਜਨ

en: feb
pa: ਫਰ

en: mar
pa: ਮਾਰ

en: apr
pa: ਅਪ

en: may
pa: ਮਈ

en: jun
pa: ਜੂਨ

en: jul
pa: ਜੁਲ

en: aug
pa: ਅਗ

en: sep
pa: ਸਤੰ

en: oct
pa: ਅਕ

en: nov
pa: ਨਵੰ

en: dec
pa: ਦਸੰ

en: Jan.
pa: ਜਨ.

en: Feb.
pa: ਫਰ.

en: Aug.
pa: ਅਗ.

en: Sept.
pa: ਸਤੰ.

en: Oct.
pa: ਅਕ.

en: Nov.
pa: ਨਵੰ.

en: Dec.
pa: ਦਸੰ.

en: or
pa: ਜਾਂ

en: year | years
pa[0]: ਸਾਲ

en: month | months
pa[0]: ਮਹੀਨਾ

en: week | weeks
pa[0]: ਹਫਤਾ

en: day | days
pa[0]: ਦਿਨ

en: hour | hours
pa[0]: ਘੰਟਾ

en: minute | minutes
pa[0]: ਮਿੰਟ

en: minutes
pa: ਮਿੰਟ

en: DATE_FORMAT
pa: N j, Y

en: DATETIME_FORMAT
pa: N j, Y, P

en: TIME_FORMAT
pa: P

en: YEAR_MONTH_FORMAT
pa: F Y

en: MONTH_DAY_FORMAT
pa: F j

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
pa: %(verbose_name)s ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ।

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
pa: %(verbose_name)s ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ।

en: The %(verbose_name)s was deleted.
pa: %(verbose_name)s ਹਟਾਇਆ ਗਿਆ।
